Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čítať weby islamských teroristov už nie je vo Francúzsku trestné

10.02.2017, 17:15 | ČTK

Francúzska ústavná rada, ktorá zastáva v krajine funkciu najvyššieho súdu, v piatok rozhodla, že sledovať internetové stránky islamských extrémistov nie je trestný čin. Zrušila preto príslušný odsek trestného zákonníka, ktorý do neho zaviedol parlament vlani v júni pod vplyvom série teroristických útokov, ktoré krajinu zasiahli. Podľa rady text porušoval základné slobody a okrem toho má zákonodarstvo už dostatok mocenských pák pre boj proti terorizmu, uviedla agentúra AFP.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rozhodnutie ihneď pochválila napríklad Liga za ľudské práva. Podľa jej právneho zástupcu Françoisa Sureaua sa rada zhostila úlohy posledného záchrancu slobôd a dala najavo, že najlepšou obranou proti extrémizmu je naďalej existencia slobodných a svedomitých občanov.

Za sledovanie stránok islamských teroristov hrozili podľa príslušného odseku až dva roky väzenia a pokuta 30-tisíc eur.

Ochrancovia ľudských práv spochybnili v norme predovšetkým fakt, že pristihnutý jedinec by musel dokazovať, že stránky čítal nechcene, v dobrej viere, že neobsahujú škodlivý obsah, či z profesionálnych dôvodov. Komplikácie by tak mali aj novinári referujúci o činnosti extrémistov alebo bádatelia.

Od atentátov z novembra 2015, pri ktorých v Paríži a na predmestí Saint-Denis zomrelo 130 ľudí, vo Francúzsku platí výnimočný stav. Bol predĺžený už niekoľkokrát, okrem iného v júli po atentáte z Nice, pri ktorom zahynulo 86 ľudí. Teraz platí do 15. júla aj kvôli snahe zaistiť bezpečnosť jarných prezidentských a parlamentných volieb.

Výnimočný stav dáva polícii širšie právomoci pri domových prehliadkach a pri zatýkaní podozrivých. Býva však často kritizovaný ako neúčinný, často aj kvôli porušovaniu občianskych práv a ohrozeniu demokracie. Polícii napríklad umožňuje bez súdneho povolenia vykonávať vo dne aj v noci razie či zabavovať aj legálne zhotovené zbrane. Úrady môžu nariaďovať domáce väzenia a zakazovať radikálne organizácie, mazať internetové stránky alebo rušiť verejné zhromaždenia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Francúzsko, terorizmus

Diskusia (0 reakcií)