Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čižnár odvolal Vaneka z funkcie námestníka generálneho prokurátora

15.01.2019, 13:51 | TREND.sk | © 2019 News and Media Holding

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár odvolal z funkcie svojho námestníka Reného Vaneka, ktorý udržiaval kontakt s Alenou Zs. Riadením netrestného odboru dočasne poveril Richarda Dukesa. Informoval o tom Denník N.

  • Tlačiť
  • 6

Potvrdila to aj hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. Dôvodom odvolania sú medializované informácie týkajúce sa komunikácie R. Vaneka s obvinenou Alenou Zs., ktoré si generálny prokurátor overil z viacerých zdrojov.

Alena Zs. je jedna zo štyroch obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Takéto konanie považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry. O ďalšom osude Reného Vaneka v rámci prokuratúry sa rozhodne v najbližších dňoch,“ pokračovala hovorkyňa GP SR.

Neprehliadnite

R. Vanek potvrdil, že v roku 2013 ho cez messenger oslovila neznáma žena. Ako tvrdí, odvtedy si raz za čas napísali o jednoduchých súkromných veciach. „Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku, ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol,“ tvrdí R. Vanek.

Ich posledná komunikácia je podľa denníka N tri dni pred zadržaním Aleny Zs., čo bolo 28. septembra 2018. J. Čižnár následne už požiadal R. Vaneka o vysvetlenie. GP SR však deklarovala, že R. Vanek vo veci vraždy Kuciaka a Kušnírovej nemá, ani nemal vplyv na vyšetrovanie.

Generálny prokurátor vymenoval do funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora R. Vaneka 8. augusta 2013. Dovtedy pôsobil na Krajskej prokuratúre v Bratislave vo funkcii námestníka. Predtým pracoval na okresných prokuratúrach v Senici a Malackách.

V roku 1996 absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Rok nato sa stal právnym čakateľom na Okresnej prokuratúre v Malackách. V rokoch 1999-2001 pôsobil ako prokurátor Okresnej prokuratúry v Malackách a v rokoch 2001–2004 bol na tejto prokuratúre námestníkom.

Od roku 2004 zastával funkciu prokurátora Okresnej prokuratúry v Senici. Od roku 2005 až do roku 2013 pracoval ako námestník krajského prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Alena Zsuzsová, Jaromír Čižnár