Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čižnár syna odhováral. GP ho vybrala za budúceho prokurátora

22.12.2017, 05:11 | © 2017 News and Media Holding

Generálna prokuratúra (GP) vyhlásila výberové konanie na právnikov, ktorí sa budú pripravovať na funkciu prokurátora. Z 580 uchádzačov vybrali 37. Je medzi nimi aj syn generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

  • Tlačiť
  • 0

„Ako otec syna opakovane odhováral od tejto profesie, pretože ju považuje za jednu z najviac náročných právnických povolaní,“ napísala v stanovisku hovorkyňa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. GP v decembri zverejnila zoznam úspešných uchádzačov na právnych čakateľov prokuratúry. A je medzi nimi aj Juraj Čižnár.

Generálny prokurátor v minulosti kritizoval rodinkárstvo na prokuratúre. Teraz hovorí, že záujem jeho syna je prirodzený, keďže vyrastal v prokurátorskom prostredí.

Do výberového konania, ktoré vypísala GP, sa prihlásilo celkom 580 ľudí. Uspelo ich len 37.

Právni čakatelia sa budú po dobu troch rokov pripravovať na prokurátorskú dráhu. Tento inštitút bol v minulosti predmetom sporu. Ešte za pravicovej vlády ho bývalá a súčasná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) zrušila, keďže na týchto miestach podľa nej prekvitala protekcia a pôsobili tam deti a príbuzní existujúcich prokurátorov. Ústavný súd však Žitňanskej novelu zákona v týchto častiach vyhlásil za protiústavnú a právni čakatelia sú späť.

Neprehliadnite

Medzi prvými

Posledné výberové konanie na právnych čakateľov sa uskutočnilo na GP a tvorila ho písomná a ústna časť. Písomná skúška pozostávala z otázok a prekladu, ktoré sa losovali z databázy osemnástich testov na Generálnej prokuratúre. Ústnu časť vyhodnocovali komisie, v ktorých sedeli súčasní prokurátori, napríklad aj Čižnárov blízky spolupracovník, námestník GP René Vanek.

Čižnárov syn patril medzi najúspešnejších, skončil v prvej desiatke. Generálny prokurátor akékoľvek zvýhodnenie svojho syna vylučuje. „Jeho základným právom je vybrať si, v akej oblasti bude pôsobiť. O prácu na prokuratúre sa zaujíma dlhodobo, čo je zrejme logické vzhľadom na to, že jeho otec pôsobí na prokuratúre 31 rokov,“ konštatovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová. Poznamenala, že výberové konania sú verejné. Spôsobilosť adeptov podľa nej posudzovalo sedem komisií a každý sa dozvedel, do ktorej bude zaradený len niekoľko minút pred skúškou.

Podľa stanoviska GP je prirodzeným javom, že deti sa inšpirujú svojimi rodičmi a je to tak aj pri lekároch, advokátoch, učiteľov a ďalších.

Čižnár presadzoval transparentnosť

Generálny prokurátor po svojom nástupe do funkcie kritizoval nedostatky pri výbere prokurátorov. Ešte pred dvomi rokmi napríklad zrušil výberové konanie na šéfov krajských prokurátorov, lebo sa mu nepáčilo, že sa do neho hlásilo málo odborníkov. V rozhovore pre Pravdu vtedy vysvetľoval, že ho cez sprostredkovateľov kontaktovali a chceli ovplyvniť proces. „Klamal by som, keby som nepriznal, že chceli do rezortu prokuratúry dostať väčšinou svojich známych či príbuzných. Túto cestu som absolútne odmietol a odmietam aj do budúcnosti,“ konštatoval.

Rodinkárstvo na prokuratúre bolo vypuklé pred J. Čižnárom. Keď odchádzal jeho predchodca Dobroslav Trnka. Zorganizoval výber na právnych čakateľov, v ktorom uspela jeho hovorkyňa Svetlana Močková a deti prokurátorov. Bol medzi nimi aj syn špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten argumentoval rovnako ako teraz J. Čižnár. „Môj syn nemôže byť diskriminovaný len preto, že je môj syn,“ reagoval vtedy pre SME.

Odvtedy sa situácia zlepšila, napríklad už len v tom, že mená právnych čakateľov oznamuje GP na webovej stránke.

U sudcov prísnejšie

Organizácia Transparency International Slovensko však ešte vlani kritizovala prokuratúru za jej uzavretosť. Poukazovala najmä na nedostatok informácií o uchádzačoch na miesta prokurátorov, chýbali jej zverejnené rodinné prepojenia, životopisy či motivačné listy.

„O hociktorom slovenskom úradníkovi, manažérovi štátnej firmy alebo aj sudcovi sa môže verejnosť dozvedieť ďaleko viac ako o prokurátorovi,“ zdôraznila Transparency International . Pritom napríklad až dve tretiny trestných prípadov sa rozhodujú na úrovni prokuratúry.

Reformu prokuratúry má v programovom vyhlásení aj súčasná vláda. Čo sa týka výberu, prísnejšie je to v súčasnosti u sudcov. Databázu testov pripravuje Justičná akadémia. Vo výberových komisiách sedia aj ľudia z tretieho sektora a mimo justície. Sudcom sa môže stať nielen justičný čakateľ, ale aj advokát, prípadne notár či ktokoľvek iný, kto vykonáva právnické povolanie a má ukončené najmenej magisterský stupeň právnického vzdelania.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy generálna prokuratúra, Jaromír Čižnár

Diskusia (0 reakcií)