Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

5 vecí, ktoré by mal Fico urobiť, aby jeho „boj s korupciou“ brali ľudia vážne

18.04.2017, 18:05 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Názor | Premiér Robert Fico nedávno vyhlásil, že pre Slovensko je veľkou výzvou boj proti korupcii. Ponechajme bokom premiérovu motiváciu, prečo chce odrazu riešiť korupciu, ktorá donedávna ešte na najvyšších poschodiach politiky podľa jeho ministra vnútra neexistovala. Pri príležitosti utorkového Veľkého protikorupčného pochodu TREND premiérovi ponúka zopár rád, čo by mal urobiť, aby mu ľudia uverili.

  • Tlačiť
  • 9

1. Zmeny na polícii a prokuratúre

Aj keď premiér nemá priamy dosah na vedenie polície či prokuratúry, môže pritlačiť na ministrov a inštitúcie, aby prijali zmeny, ktoré zefektívnia činnosť zložiek zodpovedných za vyšetrovanie korupcie.

Vedenie polície vrátane policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik by mali abdikovať na svoje funkcie už len preto, lebo im verejnosť neverí, že dokážu aj iné ako zametať korupčné kauzy pod koberec. Vláda by sa mala zamyslieť nad monokratickou štruktúrou prokuratúry, ktorá kopíruje sovietsky model a prijať také zákony, ktoré by rozviazali ruky jednotlivým prokurátorom.

Policajní šéfovia by sa nemali meniť po každých voľbách a s každým ministrom vnútra. Elitná policajná zložka, ktorá rieši korupciu, by mala byť nezávislá od ministerstva vnútra, mala by disponovať vlastnou rozpočtovou kapitolou a šéfovať by jej mal nezávislý človek. Podobne ako je to v Rumunsku, kde stíhajú za korupciu členov vlády a ďalších vysokopostavených predstaviteľov.

Neprehliadnite

2. Posilniť whistleblowing

Schváliť vyššiu ochranu pre oznamovateľov korupcie. Slovenský zákon ich chráni len dovnútra inštitúcie, nie vtedy, keď korupciu oznámia médiám alebo zverejnia informácie o podozrivých obchodoch. Pritom sú prípady, keď whistleblower inú možnosť nemá, ak nedôveruje úradu, v ktorom pracuje a kde sa stretol s korupčným konaním.

Štátni úradníci by mali povinne prechádzať školeniami, ako postupovať, ak majú podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami, prípadne čelia požiadavkám na nekalé konanie.

V prípade, ak úradník upozorní na korupciu alebo predraženú zákazku, ako to nedávno spravila bývalá referentka ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková, štát by to mal oceniť a postarať sa, aby takáto osoba zostala v jeho službách. Premiérovi ľudia vo vedeniach ministerstiev a v úradoch by mali ísť v tomto príkladom a podobné oznámenia preverovať, nie whistleblowerov zosmiešňovať.

3. Zverejňovať vratky DPH

Štát sa stále borí s vysokými únikmi DPH a sú známe podozrenia, že nadmerné odpočty v minulosti neoprávnene čerpali ľudia blízki politickým špičkám. Aj preto by mala Finančná správa pre zvýšenie transparentnosti nájsť spôsob, ako zverejňovať „vratky“ DPH tak, aby neporušila daňové tajomstvo.

Ak môže publikovať menný zoznam firiem, ktoré sú najväčšími platcami daní na Slovensku, pokojne by to mohla robiť aj pri tých, čo sú najväčšími žiadateľmi o nadmerné odpočty DPH. Nielen novinári, ale aj verejnosť by si mohla porovnať, či majú skutočne biznis, ktorý ich na podobné žiadosti o vrátanie DPH oprávňuje alebo robia kšefty s tichým súhlasom daniarov.

4. Zlepšiť verejné obstarávania

Hoci má Slovensko v tomto smere kvalitnú legislatívu, nedostatky pretrvávajú. Blíži sa voľba šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, teda toho, kto kontroluje súťaže a miliónové tendre. Je pritom kľúčové, aby sa na čelo ÚVO konečne dostal odborník, ktorý bude mať odvahu ísť proti kartelom a politickým rozhodnutiam. Človek, ktorého hlavnou zásadou bude verejný prospech.

Taktiež by malo byť v záujme každého dobrého hospodára, ktorý riadi štát, aby sa z procesov verejného obstarávania vyradili firmy slúžiace ako medzičlánky. Mnohí primátori, či starostovia si netrúfajú na zložité obstarávania a tak si na ich organizáciu najímajú profesionálov - súkromníkov. Tým nemusí ísť vždy o najlepšiu cenu, výkon a môžu nastaviť podmienky súťaže tak, že to vyhovuje iba niektorým uchádzačom.

ÚVO alebo iná štátom zriadená organizácia by mala poskytovať verejným obstarávateľom taký poradenský servis, aby vedeli nakupovať a za svoje výdavky aj zodpovedali.

5. Dodržať slovo

V neposlednom rade, treba aby najvyšší ústavní činitelia držali svoje slovo. Ak v hociktorom čase svojho vládnutia premiér verejne vyhlási, že v prípade najmenšieho podozrenia odvolá do pár minút ministra, nemôže kryť chrbát ľuďom obchodujúcim s daňovým podvodníkom. Ak povie, že sa v prípade začatého trestného stíhania odsťahuje z podozrivého komplexu Bonaparte, musí to vedieť urobiť ihneď, ako vyšetrovateľ takéto obvinenie vznesie. Inak sa vystavuje riziku, že jeho slová o boji proti korupcii nikto nebude brať vážne a zostanú len inšpiráciou pre Cynickú obludu či zábavnú šou Ťažký týždeň s Janom Gorduličom.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Názory, Robert Fico