Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čo naozaj ukázala kontrola u novinárky Denníka N Moniky Tódovej

Prípad novinárky Moniky Tódovej poukázal na väčšie problémy slovenského systému, ako len na možnú šikanu verejne známej osoby. A síce stále nedostatočnú schopnosť identifikovať rodičov, ktorí buď zanedbávajú starostlivosť o deti alebo ich týraju. A zároveň zbytočných úradníkov s nedostatočnými kompetenciami.

18.07.2017, 00:33 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Pred štyrmi rokmi prepukol škandál okolo Lucky, dievčatka, ktoré roky mŕtve ukrývali rodičia v byte. Jednou z reakcií bolo, že ministerstvo práce na čele s Jánom Richterom (Smer-SD) pripravilo novelu zákona o prídavku na dieťa. Od februára 2014 tak musia rodičia nahlásiť, kto a ako sa stará o ich dieťa staršie ako tri a mladšie ako šesť rokov. Ak tak neurobia, môžu prísť o prídavky na dieťa vo výške 23,52 eura za mesiac.

„Oznamovacia povinnosť je jedným z opatrení prijímaných ako súčasť Stratégie na ochranu detí pred násilím,“ vysvetľovalo vtedy dôvody oznamovacej povinnosti Ústredie práce.

Neprehliadnite

Podľa Ústredia práce bolo totiž dlhodobo známe, že práve v období od troch rokov, teda od ukončenia poberania rodičovského príspevku do začiatku povinnej školskej dochádzky často chýba zodpovedným inštitúciám akákoľvek informácia o tom, kde a ako je zabezpečená starostlivosť o dieťa.

Ostanú medzi dverami

Úrady práce na základe tejto zmeny majú oprávnenie kontrolovať rodičov, prečo im nenahlásili starostlivosť o dieťa, prípadne, či sa niečo v ich starostlivosti nezmenilo. Podľa Jany Lukáčovej z tlačového odboru Ústredia práce takto vlani skontrolovali osobne 631 rodičov. Boli to napríklad tí, ktorí si nesplnili oznamovaciu povinnosť a ani na výzvu nezareagovali doplnením informácií.

U novinárky M. Tódovej však sociálni pracovník ani nevošiel do bytu. Iba sa jej medzi dverami opýtal, akú materskú školu deti navštevujú, či je poberateľom rodinných prídavkov, či pracuje na území Slovenskej republiky. „A ešte ma na záver upozornil, že ak by sa mi zmenili nejaké údaje ako trvalý pobyt, alebo číslo účtu, že som do ôsmich dní povinná UPSVaR o tom informovať”, povedala M. Tódová.

Monika TódováZdroj: Archív Moniky Tódovej

Terénni sociálni pracovníci z oblasti štátnych sociálnych dávok totiž nemajú podľa J. Lukáčovej kompetenciu kontrolovať úroveň starostlivosti o deti. Pýtajú sa presne na tie otázky, ktoré M. Tódová opísala.

J. Lukáčová dodáva, že ak terénni sociálni pracovníci z oblasti štátnych sociálnych dávok pri návštevách získajú pochybnosti o úrovni starostlivosti o deti, musia toto podozrenie nahlásiť na oddelenie sociálno právnej ochrany detí a sociálnej kurately úradu. Len kmeňoví zamestnanci tohto oddelenia môžu na základe podnetu kontrolovať úroveň starostlivosti o deti.

„Ak sociálni pracovníci nevojdú do bytu, nič nezistia,” myslí si odborníčka na sociálnu problematiku Ľubica Navrátilová.

Veľa detí mimo systému

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu TRENDU. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy kontrola, M.Tódová, prídavky, ÚPSVaR