Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo píšu o víťazstve Čaputovej nad Šefčovičom zahraničné médiá

31.03.2019, 07:38 | TASR

Protikorupčná aktivistka Zuzana Čaputová zvíťazila v prezidentských voľbách na Slovensku, čím sa stala prvou ženskou hlavou štátu, napísala na svojom webovom portáli stanica BBC v reakcii na výsledok prezidentských volieb na Slovensku. Francúzi vidia podobnosť s Macronovým príbehom, Česi hovoria o novom štýle politiky u nás.

  • Tlačiť
  • 0

Z. Čaputová, ktorá nemá takmer žiadnu politickú skúsenosť, v druhom kole porazila vysokopostaveného diplomata Maroša Šefčoviča z vládnej strany, uvádza BBC, s dodatkom, že Z. Čaputová vymedzila voľby ako boj dobra proti zlu.

BBC ďalej píše, že voľby sa konali rok po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý písal o prepojeniach medzi politikmi a organizovaným zločinom.

Z. Čaputová uviedla Kuciakovu smrť ako jeden z dôvodov, prečo sa rozhodla kandidovať za prezidentku, čo je však na Slovensku viac-menej reprezentatívna funkcia, napísala BBC.

Z. Čaputová sa stala známa ako právnička, keď viedla 14 rokov trvajúci súdny spor proti ilegálnej skládke odpadu. Rozvedená 45-ročná matka dvoch detí je členkou liberálnej strany Progresívne Slovensko, ktorá nemá zastúpenie v parlamente.

Z. Čaputová podporuje práva LGBT komunity v krajine, kde homosexuálne manželstvá a adopcie detí pármi rovnakého pohlavia zatiaľ neboli legalizované, uzaviera BBC svoj komentár.

O výsledkoch prezidentských volieb na Slovensku informovali v nedeľu aj médiá v Rakúsku a Nemecku. Podľa rakúskej agentúry APA sa víťazstvo Z. Čaputovej síce všeobecne očakávalo, napriek tomu je pokladané za „senzáciu“. Do značnej miery konzervatívne a kresťansky orientovaná krajina bude mať po prvý raz vo svojich dejinách na poste hlavy štátu ženu, čo sa ešte pred niekoľkými mesiacmi zdalo nemožné, komentuje APA.

Prirovnanie k Macronovi

Po sčítaní takmer všetkých hlasov v druhom kole prezidentských volieb na Slovensku sa ukázalo, že hlasná kritička vlády a protikorupčná aktivistka Zuzana Čaputová sa stane prvou slovenskou prezidentkou, píše agentúra AFP vo svojom komentári.

Pozorovatelia podľa agentúry prirovnávajú Z. Čaputovú k francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi - outsiderovi, ktorý sa dostal k moci vďaka svojmu reformnému programu. „Podobný príbeh sa objavil počas poslednej prezidentskej kampane vo Francúzsku, kde zvíťazil predstaviteľ nového politického trendu a nové politické hnutie,“ povedala analytička Aneta Világi pre AFP.

Neprehliadnite

AFP cituje aj analytika Juraja Marušiaka, ktorý varoval, že oba tieto programy boli formulované v neurčitých kontúrach, takže môžu priniesť veľké sklamanie. „Rovnako ako Macron, Čaputová je symbolom veľmi hmlisto definovanej nádeje,“ povedal.

Agentúra však pripomína, že Z. Čaputová ešte počas volebnej kampane povedala, že chce iniciovať systémové zmeny, ktoré by zbavili prokurátorov a políciu politických vplyvov.

Slovenská Erin Brokovichová

Nastúpiac na vlnu verejného hnevu nad korupciou, liberálna právnička Zuzana Čaputová vyhrala sobotňajšie prezidentské voľby na Slovensku, píše agentúra Reuters vo svojom komentári k výsledku volieb.

Z. Čaputová, proeurópsky orientovaný nováčik v politike bude prvou ženou - prezidentkou v krajinách eurozóny. Aj Reuters pripomína, ako Z. Čaputová viedla 14-ročný súdny boj proti spoločnosti podnikateľa Mariána Kočnera, v súčasnosti obvineného z objednania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Kočnerova firma chcela vybudovať ilegálnu skládku odpadu v Čaputovej domovskom meste Pezinok. Z. Čaputová nakoniec prípad vyhrala, čím si vyslúžila prezývku „slovenská Erin Brokovichová“ podľa americkej bojovníčky za životné prostredie, ktorú vo filme z roku 2000 stvárnila Julia Robertsová.

Čaputovej víťazstvo komplikuje plán bývalého premiéra a lídra strany Smer-SD Roberta Fica odísť z politiky a stať sa predsedom Ústavného súdu, nakoľko k právomociam prezidenta patrí aj právo veta na túto pozíciu, píše Reuters. Jej víťazstvo tiež môže dodať silu opozičným stranám, snažiacim sa nahradiť stále najpopulárnejšiu stranu Smer-SD v budúcoročných parlamentných voľbách.

Politickí analytici však hovoria, že sociálne liberálna prezidentka tiež zmobilizuje Smer-SD a antisystémových voličov, pričom R. Fico tento boj už predznačil, keď tento týždeň nazval liberálov „ľuďmi bez hodnôt“, podotýka agentúra vo svojom komentári.

Čaputovej boj v kauze pezinskej skládky spomína aj denník New York Times, ktorý tiež pripomína heslo z jej volebnej kampane o spoločnom sa postavení zlu s tým, že zlom nemyslí konkrétnych ľudí, ale ich činy. „Čaputová zvláda vyjadriť rozhorčenie bez hnevu, pokojným hlasom volá po transparentnosti, slušnosti a spravodlivosti v politike a vo verejnom živote.“

„Využijúc vlnu nespokojnosti verejnosti s rozšírenou korupciou, ale odmietajúc zapojiť sa do osobných útokov na svojich oponentov, sľúbila, že vráti slušnosť do slovenskej, často toxickej politickej klímy,“ napísali reportéri denníka Marc Santora a Miroslava Germanová. 

Čaputovej triumf je podľa amerického denníka víťazstvom iného typu politiky. Jej víťazstvo podľa reportáže dalo opozičným stranám v celom regióne nádej, že etnickí nacionalisti a populisti slabnú.

Noviny pripomínajú, že Čaputovej oponenti v súboji používali aj témy migrantov či LGBTI. Pripomienkou hlbokej rozpoltenosti Slovenska je spojený zisk 25 percent v prvom kole volieb pre antisystémových kandidátov Mariana Kotleba a Štefana Harabina, píše tiež New York Times. 

Nový štýl politiky, komentujú Česi

Budúca slovenská prezidentka Z. Čaputová prináša nový štýl politiky, píše český spravodajský server iDnes.cz v reakcii na výsledky druhého kola prezidentských volieb. Vlani v lete poznal Z. Čaputovú na Slovensku len úzky okruh ľudí a ešte pár mesiacov pred prezidentskými voľbami jej dával šance málokto, píše portál.

Napriek tomu táto právnička a občianska aktivistka suverénne prešla prvým kolom prezidentských volieb a víťazom nad eurokomisárom Marošom Šefčovičom v druhom kole ukázala, že slovenská politika sa mení a môže v nej uspieť ten, kto nevyhľadáva konfrontáciu a namiesto útokov ponúka svoj program.

Spravodajský server Novinky.cz si všíma, že prvá zahraničná cesta Z. Čaputovej povedie do Českej republiky a nová slovenská prezidentka tak potvrdí tradíciu. „Čechov vnímam ako bratský národ, máme spoločnú históriu,“ cituje server Z. Čaputovú, ktorá dodala, že rešpektuje Miloša Zemana ako českého prezidenta, ktorého si ľudia zvolili.

Ako na svojej webovej stránke uviedol Český rozhlas, Slovensko sa v polovici júna stane členom pomerne exkluzívneho klubu krajín, na čele ktorých stojí žena. Prináša i reakciu českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka z ČSSD: „Slováci svoju voľbou jednoznačne potvrdili proeurópsku orientáciu svojej krajiny a záujem na čo najlepších vzťahoch so svojimi susedmi.“

Český rozhlas na svojej stránke uverejnil aj gratuláciu Čaputovej od predsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila: „Zvolenie Zuzany Čaputovej je dobrou správou pre ČR. Verím, že priateľské vzťahy medzi našimi krajinami budú pokračovať. Pani Čaputovej k víťazstvu blahoželám a dúfam, že aj my sa čoskoro dočkáme slušného prezidenta, ktorý hľadí dopredu a nie je zaťažený minulosťou.“

Komunistický poslanec Jiří Dolejš podľa stránky Českého rozhlasu v reakcii na výsledok prezidentských volieb na Slovensku skonštatoval, že Z. Čaputová síce nie je ľavica, ale v tom, že neuspelo štvanie klerikálov a populistov tiež vidí kus nádeje pre budúcnosť.

Maďari spomínajú aj Sorosa

Téme slovenských volieb sa venujú aj maďarské médiá. V nedeľu na výsledky reagoval  aj provládny server Origo.hu, podľa ktorého u nás zvíťazila kandidátka opozičných liberálnych strán, ktorá sa snaží sledovať líniu vízie „Spojených štátov európskych“ amerického finančníka Georgea Sorosa.

„Slovensko sa zobudilo: východoeurópska jar môže zmietnuť aj Orbánov režim,“ konštatoval v titulku protivládny server Pestibulvár.hu. Internetové vydanie ľavicového denníka Népszava informovalo o víťazstve Čaputovej v článku pod titulkom „Prvá prezidentka Slovenska hovorila o pokore“.

Server Privátbankár.hu pripomenul, že novou slovenskou prezidentkou bude liberálna protikorupčná právnička. Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság na Slovensku zožal veľké víťazstvo kandidát opozičného zomknutia. Server b1.blog.hu v komentári podotkol, že Slováci potvrdili, že demokracia je pre nich dôležitejšia než pre Maďarov. Autor Lajos Szelestey vyzdvihol, že Z. Čaputová sa poďakovala voličom aj v jazyku menšín žijúcich na Slovensku, teda aj po maďarsky.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy médiá, prezidentské voľby 2019, Zuzana Čaputová

Diskusia (0 reakcií)