Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo robíte na eskalátoroch zle a mestá, ktoré vám zaplatia, aby ste tam žili

05.10.2019, 17:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Görlitz sa nachádza v najvýchodnejšej oblasti Nemecka, hraničí s Poľskom. Malebné mestečko, ktoré si všimli aj hollywoodski filmári, ročne navštívi okolo 140-tisíc turistov ročne. Problémom Görlitzu však je, že má jednU z najnižších miezd v krajine a jeden z najvyšších podielov krajne pravicových voličov. Mesto sa trápi s odlivom obyvateľstva a hľadá spôsoby, ako si ľudí udržať, respektíve ich znova prilákať. Experimentuje aj s ubytovaním zadarmo.

Od pádu Berlínskeho múru v roku 1989 odišli masy ľudí na západ. Výsledkom je, že v Görlitze sa znížila populácia o štvrtinu na 54-tisíc ľudí v roku 2013, upozorňuje portál The Guardian, ktorý z mesta priniesol reportáž.

Mesto sa rozhodlo zvrátiť trend tým, že ponúka ľuďom mesačný pobyt zadarmo bez viazanosti. Görlitz má asi sedemtisíc voľných bytov, nezamestnanosť je v porovnaní s celonárodným priemerom o tretinu vyššia.

Mestu prišlo vyše 150 žiadostí, dve tretiny pochádzali z väčších nemeckých miest, ďalšie aj z Maďarska, Česka, USA či Británie. V rámci projektu nakoniec prijali vyše 50 ľudí – jednotlivcov, páry či rodiny od 20 do 60 rokov, vrátane podnikateľov, filmárov, modelky či muzikantov. Okrem bezplatných apartmánov dostali zadarmo aj priestory pre prácu.

Neprehliadnite

Hoci mesto dúfa, že niektorí z nich sa natrvalo presťahujú, hlavným zámerom je prostredníctvom rozhovorov s účastníkmi a dotazníkov zistiť, ako upraviť urbanizačnú politiku tak, aby pomohla oživiť menšie nemecké mestá a tiež zistiť, akú majú motiváciu sa do nich presťahovať alebo čo tam potrebujú.

Závery z počiatočnej fázy projektu naznačujú, že pre úspešné prilákanie digitálnych nomádov, ale aj iných by malo mesto disponovať dostatočným množstvom kultúrnych ponúk, voľnočasových aktivít, ale aj spoľahlivými dopravnými spojeniami a dobrým bývaním.

Nemecké mesto nie je jediné, ktoré má problém s ubúdajúcim obyvateľstvom. Portál Lonely Planet ponúka prehľad svetových miest, ktoré vám dokonca zaplatia, keď sa tam presťahujete.

Bullshit job s nulovou hodnotou

Chodievate do práce na ôsmu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)