Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo s nechcenými utečencami? Dánsko ich izoluje na opustenom ostrove

05.12.2018, 05:09 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

Nie je to nový hororový seriál od Netflixu, ale realita. Dánska vláda plánuje ubytovať nechcených imigrantov na malom a ťažko dostupnom ostrove. Dnes sa na ňom nachádzajú stajne pre kone, krematórium či centrum na výskum nákazlivých chorôb zvierat – choroby šialených kráv a prasačí mor. Na ostrov sa plavia denne dva trajekty, jeden z nich má poetický názov Vírus.

  • Tlačiť
  • 13

Ostrov má rozlohu len sedem hektárov a budú tam umiestnení cudzinci bez povolenia na pobyt, ktorí boli vyhostení z dôvodu bezpečnosti, pretože spáchali trestný čin alebo boli spájaní s obchodovaním s narkotikami. Nájdu sa aj takí, ktorým imigračný úrad zamietol azyl a oni sa nemôžu vrátiť do domovskej krajiny, pretože sú bez štátnej príslušnosti, alebo preto, že Dánsko nemá s ich domovskou krajinou uzavretú príslušnú dohodu.

Plánuje sa, že na tento ostrov sa takto presunie približne stovka „nebezpečných“ migrantov. Vyplýva to z dohody, ktorú uzavrela dánska konzervatívny vládnej koalície a protiimigračná Dánska ľudová strana. Ministerka vnútra Inger Støjberg na sociálnej sieti Facebook napísala, že takíto ľudia sú „v Dánsku nežiadaní a preto by to mali pocítiť“.

Tábor bude o tri roky 

Ostrov sa nachádza v zálive Stege asi 2,5 kilometra od dánskej pevniny. Dánska ľudová strana na sociálnej sieti Twitter zverejnila video, na ktorom loď v zlom počasí vezie muža tmavej pleti v tradičnom moslimskom odeve na opustený ostrov, kde je dotyčný následne vysadený.

„Nie je žiadny dôvod, aby zahraniční zločinci zostávali v Dánsku. Kým sa ich nebudeme môcť zbaviť, presunieme ich na ostrov Lindholm. V nočných hodinách sa budú musieť zdržiavať v tamojšom novom deportačnom stredisku pod policajným dozorom,“ oznámila strana.

Neprehliadnite

Dánsky minister financií Kristian Jensen povedal, že cudzinci nebudú na ostrove väznení. Skôr pôjde o strážené miesto pre lepšiu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Dánsko, imigranti, migrácia