Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výnosy dlhopisov sú postavené na hlavu. Do čoho sa oplatí investovať

29.03.2019, 10:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

V posledných týždňoch sa medzi ekonómami čoraz viac hovorí, že ďalšia hospodárska kríza či aspoň začiatok recesie je za dverami. Náznakov je viacero. Spomalenie rastu najsilnejších ekonomík sveta, geopolitická nestabilita, rast protekcionizmu, neistota na rozvíjajúcich sa trhoch či nafúknuté ceny akcií. Najnovšie sa ďalší príznak objavil na americkom dlhopisovom trhu.

  • Tlačiť
  • 0

Výnosy na 10-ročných amerických vládnych dlhopisoch sa minulý týždeň skĺzli nižšie ako výnosy na trojmesačných cenných papieroch. Stalo sa to prvý krát od roku 2007. Podľa ekonómov to naznačuje blížiacu sa recesiu.

Tento fenomén, ktorý sa nazýva inverzná výnosová krivka, bol v minulosti spoľahlivým indikátorom blížiacej sa recesie. Zvyčajne predznamenal príchod krízy do 18 mesiacov. TREND zozbieral niekoľko názorov finančných analytikov na tento jav a otázky s ním spojené.

Čo nám naznačuje inverzná výnosová krivka na dlhopisoch?

„Ako je na trhoch bežné aj s inými javmi, často ide o proroctvo, ktoré z časti naplní samé seba. Vystrašení investori môžu začať predávať, čím stlačia ceny cenných papierov nadol,“ myslí si hlavný analytik spoločnosti Finax Ján Jursa. Na druhej strane, zatiaľ išlo o veľmi krátkodobú záležitosť, z ktorej ešte nie je vhodné vyvodzovať ďalekosiahle závery, dodáva.

Neprehliadnite

O výpovednej hodnote tejto inverznej dlhopisovej krivky v súčasnosti pochybuje aj analytik Across Private Investments Jakub Rosa. „Po značných intervenciách centrálnych bánk vo forme kvantitatívneho uvoľňovania je dlhopisový trh do značnej miery pokrivený,“ myslí si.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy burzy, dlhopisy, výnosy

Diskusia (0 reakcií)