Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Matovičova anketa naďalej porušuje zákon. Právnička vysvetľuje prečo

20.02.2020, 10:30 | Peter Kapitán | © 2020 News and Media Holding

Jedenásť zásadných otázok, ktoré budú rozhodovať o vstupe hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti do parlamentu. Takúto netradičnú formu akejsi priamej demokracie predstavil nedávno Igor Matovič a pred pár dňami svoje internetové hlasovanie spustil. Spôsob, akým môžu ľudia v ankete hlasovať, však vyvoláva otázniky.

  • Tlačiť
  • 5

Ak chce volič odpovedať minimálne na jednu z jedenástich otázok, ktorými šéf OĽaNO I. Matovič podmieňuje vstup do vlády, musí strane v ankete nechať svoj mail a telefónne číslo. Spôsob, akým strana osobné údaje zbiera, však odporuje pravidlám ochrany osobných údajov, ktoré sú známe pod skratkou GDPR.

Ako prvý na tento problém upozornil týždenník .týždeň. Všimol si, že spôsob, akým strana od ľudí získava súhlas na spracovanie svojich osobných údajov na účely priameho marketingu, nie je v poriadku. V podmienkach napríklad chýbala možnosť odvolať svoj súhlas so spracovaním údajov, ktorý je v takýchto prípadoch nevyhnutný.

Neprehliadnite

Medzery v podmienkach

Potom, ako po prvý raz týždenník na problémy upozornil, strana podmienky spracovania osobných údajov upravila. Pridala nový účel spracovania údajov, rozšíril sa obsah spracovaných údajov a bola doplnená informácia o spôsobe odvolania súhlasu. Ani tak však podľa odborníkov anketa nie je z hľadiska ochrany osobných údajov celkom v poriadku.

„Základná chyba je, že občan nemá možnosť súhlas odmietnuť. To je už v súčasnej dobe neakceptovateľné,“ hovorí advokátka Daniela Čičkánová, ktorá sa problematike ochrany osobných údajov venuje.

Takýto súhlas podľa nej totiž nie je možné pokladať za slobodný, pretože

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy anketa, GDPR, Igor Matovič, OĽaNO, Voľby 2020