Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Colné prirážky na zásielky z USA možno čoskoro minulosťou

06.02.2014, 19:47 | ČTK

Európska únia ponúkne Spojeným štátom v rámci rokovania o voľnom obchode zrušenie ciel na takmer všetok dovážaný tovar. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje. EÚ sa chystá ponuku predložiť v pondelok, týždeň pred tým, ako sa vo Washingtone stretne únijný komisár pre obchod Karel De Gucht so šéfom amerického Úradu obchodného splnomocnenca Michaelom Fromanom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Zdroj: Flickr / villagiolife

Podľa zdroja chce EÚ ponúknuť zrušenie až 96 percent súčasných dovozných ciel. Ochranu si chce ponechať len u niekoľkých citlivých produktov, ako je hovädzie, hydinové a bravčové mäso.

„Je to len prvý krok, ktorý však vysiela správu, že žiadny sektor nebude úplne chránený pred liberalizáciou,“ povedal úradník, ktorý sa podieľa na príprave ponuky EÚ. Ponuku potvrdili aj ďalšie dva zdroje.

Európska únia a Spojené štáty začali o voľnom obchode rokovať minulý rok v júli. Pripravovaná obchodná dohoda by mala vytvoriť najväčšiu zónu voľného obchodu na svete a Brusel dúfa, že rokovania budú uzatvorené do konca tohto roka.

Dohoda nazvaná Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) by mala odstrániť niektoré zostávajúce prekážky vo vzájomnom obchode. Už teraz tvorí biznis medzi EÚ a USA takmer tretinu svetového obchodu. Ich vzájomná obchodná výmena dosahuje až dve miliardy eur denne.

Návrh EÚ má byť podľa zdrojov rozdelený do štyroch skupín. Najprv Brusel ponúkne zrušenie 96 percent ciel s tým, že Washington urobí rovnaký krok. Ďalej budú navrhnuté dve skupiny, v prípade ktorých budú clá zrušené v období troch až siedmich rokov, aby sa mohol priemysel EÚ tejto krajine prispôsobiť.

Do týchto skupín budú spadať asi 3 percentá tovaru, u ktorého sa v súčasnosti uplatňuje clo, okrem iného napríklad úžitkové vozidlá a niektoré poľnohospodárske produkty. V poslednej skupine je veľmi citlivý tovar, ako hovädzie, hydinové a bravčové mäso, ktoré má zostať chránené. Spojeným štátom sa však zvýšia kvóty na dovoz tohto tovaru. O kvótach sa má rozhodnúť neskôr.

Európska komisia, ktorá vedie rokovania za celú EÚ, sa ku správe odmietla vyjadriť. Jeden z úradníkov uviedol, že sa EK pripravuje na budúcotýždňovú výmenu ponúk s USA, odmietol však poskytnúť ďalšie detaily.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1