Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Colorado zdaní predaj marihuany

09.05.2013, 14:25 | ČTK

Obyvatelia minulý rok schválili užívanie drogy, teraz rozhodnú o výške daní

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy

marihuana

Americkí zákonodarcovia v štáte Colorado postúpili guvernérovi zákon, ktorý ako vôbec prvý v Spojených štátoch zavádza daň na komerčný predaj marihuany pre osobnú spotrebu. Norma predpokladá pätnásťpercentnú spotrebnú daň a desaťpercentnú štátnu daň na maloobchodný predaj, napísala agentúra DPA. Legalizáciu tejto ľahkej drogy schválili voliči v Colorade vo vlaňajšom referende.

"Schválenie tohto zákona je dôležitým medzníkom na vytvorenie celosvetovo prvého, legálneho, regulovaného a zdaneného trhu s marihuanou pre dospelých," uviedol Christian Sederberg, ktorý je autorom legalizačnej otázky v referende. Očakáva sa, že guvernér John Hickenloopera spomínanú zdaňovaciu legislatívu podpíše.

Navrhované dane sa považujú za nevyhnutné na to, aby mohol vzniknúť kontrolný systém pre obchod s marihuanou. Ich výška však ešte bude predmetom ďalšieho referenda, pretože coloradské zákony vyžadujú na zavedenie akýchkoľvek nových daní priamy súhlas verejnosti. To bude zrejme len formalitou, pretože podľa aprílového prieskumu s navrhnutými daňami súhlasilo 77 percent opýtaných voličov.

Nový coloradský zákon o marihuane umožňuje, aby ľudia starší ako 21 rokov mohli pri sebe legálne mať až jednu uncu (28 gramov) tejto ľahkej drogy. Pestovanie konope, z ktorého sa marihuana získava, je obmedzené na šesť rastlín na osobu.

Zákon taktiež umožňuje legálny predaj a zdanenie marihuany v súkromných obchodoch so štátnou licenciou. Tieto obchody majú za svoj vzor licenčné predajne alkoholu v niektorých amerických štátoch, ktoré predaj liehovín takto kontrolujú.

Voliči v Colorade schválili legalizáciu marihuany v referende vlani v novembri, zákon vstúpil do platnosti na začiatku tohto roka. Užívanie drogy je legálne ešte v štáte Washington.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy marihuana