Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cudzieho kapitálu sa firmy v strednej Európe neboja

16.07.2013, 05:25 | Katarína Šebejová | © 2013 News and Media Holding

Väčšina firiem v regióne ostáva v rukách domácich vlastníkov, cudzí kapitál však neodmietajú

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

kapitál

Zahraničný kapitál má na upísanom základnom imaní viac než 40-percentný podiel v slovenských a českých podnikoch. V maďarských siaha k tretine, v Poľsku a Slovinsku je to menej. Zistila to spoločnosť Bisnode Slovensko.

Podiel investovaného zahraničného kapitálu z destinácií považovaných za daňové raje bol najnižší, približne 15-percentný, v Maďarsku. Na Slovensku dosahoval 36-percent a najviac, 43-percentn dosiahol v Česku.

Majitelia z Holandska dominujú v Českej republike, Poľsku a na Slovensku, čo súvisí s vytváraním holdingových štruktúr a daňovou optimalizáciou. Nemci sú druhými najväčšími zahraničnými vlastníkmi poľských, slovenských a slovinských podnikov.

V Maďarsku je významný objem kanadského, anglického a rakúskeho kapitálu a v Slovinsku je v značnej miere zastúpený kapitál z Grécka. Zahraniční vlastníci investovali viac finančných prostriedkov do malého počtu väčších podnikov, ale nové investície sú malé, tvrdí Bisnode.

Jej analytik Michal Řičař spája tento výsledok s veľkým množstvom nadnárodných spoločností, ktoré zostali napriek kríze. Hovorí, že investori považujú geografickú polohu v srdci Európy za výhodnú a spolu s ekonomickým rozvojom v ostatných rokoch, relatívnou politickou stabilitou a podporou zahraničných investícií boli pre nich tieto krajiny najvhodnejšou voľbou.

Najčastejšími zahraničnými vlastníkmi v regióne strednej Európy sú Nemci, s odstupom nasledujú Rakúšania, Ukrajinci a Taliani. V jednotlivých krajinách sú však odlišnosti. V Českej republike najviac firiem ovládajú majitelia z Ruska, Nemecka a Ukrajiny a najmenej, len 77 percent tu patrí výhradne domácim vlastníkom.

Vlastníci zahraničných podnikov na Slovensku pochádzajú prevažne z Maďarska, Českej republiky a Rakúska. Slovenské subjekty sa podieľajú na majetku štyroch pätín firiem a kontrolujú bezmála 60 percent z celkového základného imania, ktoré v čase analýzy prevyšovalo 55 miliárd eur.

Maďarské firmy so zahraničným kapitálom vlastnia prevažne Ukrajinci, Nemci a Rumuni, ale až 91 percent podnikov patrí domácim vlastníkom. V Poľsku sú na prvom mieste Nemci, vo veľkej miere sú zastúpení holandskí a britskí investori, ale domáceho majiteľa má až 84 percent spoločností. V najuzavretejšom Slovinsku až 96 percent podnikov patrí výhradne domácim vlastníkom. Tamojšie zahraničné firmy sú vlastnícky prepojené na štáty bývalej Juhoslávie, Rakúska a Talianska.

Zdroj: SITA / AP

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kapitál

Diskusia (0 reakcií)