Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalší Kotlebov poslanec je obvinený. Mazurekovi hrozí väzenie

29.04.2017, 10:43 | SITA | TREND.sk

Polícia obvinila z extrémizmu už druhého poslanca Ľudovej strany Naše Slovensko. Ako v sobotu informuje portál Pluska.sk, len deň po tom, ako vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka, druhým obvineným je od piatka ďalší poslanec Mariana Kotlebu, a to Milan Mazurek.

  • Tlačiť
  • 7

Portálu Pluska.sk to potvrdil riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško s tým, že je obvinený zo šírenia extrémizmu. „Dopustiť sa mal trestného činu podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu,“ uviedol P. Hraško.

Neprehliadnite

Obvinenému M. Mazurekovi mal hroziť podľa portálu Pluska.sk v prípade dokázania viny vyššia sadzba ako S. Mizíkovi, pretože sa mal dopustiť závažnejšieho spôsobu extrémizmu. Vyšetrovateľ ho mal podľa portálu obviniť z apartheidu (politika rasovej odlúčenosti) a diskriminácie skupiny osôb. Ako poslancovi Národnej rady SR mu tak malo hroziť osem až pätnásť rokov väzenia.

Aktualizované: Podľa hovorcu prezídia Policajného zboru Michala Slivku to však tak nie je. Ako zdôraznil pre Aktuality.sk, nejde o žiaden apartheid ako v pôvodnej správe uvádza Pluska.sk. Ten bol totiž v trestnom zákone zavedený až od 1. januára 2017.

Trestného činu sa mal poslanec dopustiť v relácii súkromného rádia Frontinus, kde ako hosť počas jeden a pol hodiny trvajúceho vystúpenia povedal ešte v októbri minulého roku viaceré kontroverzné výroky.

„Tie boli namierené proti rómskemu etniku a xenofóbne sa vyjadroval taktiež na adresu imigrantov, Arabov či islamského náboženstva," píše Pluska.sk. V rádiu nemal žiadneho oponenta a jeho výroky ostali aj bez reakcie moderátora.

Na reláciu Debata na telefón dostal regulátor vtedy celkovo osem sťažností. Do problémov sa dostalo aj samotné rádio, ktoré skončilo s pokutou 15-tisíc eur za porušenie zákazu podnecovania nenávisti.

M. Mazurek sa kriticky na adresu islamu vyjadril aj v parlamente. „Islam je viac než náboženstvo, je to krutý, odporný a neľudský politický systém,“ vyhlásil poslanec. Za svoj výrok sa musel, podobne ako S. Mizík, v pléne ospravedlniť. Obaja však priestor zneužili na ďalšiu kritiku tohto náboženstva a dnes musia zaplatiť pokutu vo výške 1 000 eur.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Kotleba, Milan Mazurek