Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalšia rana pre zamestnávateľov. SNS chce meniť rekreačné poukazy

04.08.2019, 17:08 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Skupina poslancov SNS na konci júla predložila do Národnej rady (NR) SR návrh na novelu Zákonníka práce. Národniari chcú rozšíriť povinnosť poskytovať rekreačné poukazy na všetkých zamestnávateľov. Odborári o rozšírenie žiadali už v minulom roku, kedy návrh na zavedenie tohto príspevku vznikal. Zamestnávatelia však hovoria o likvidačných následkoch pre malé firmy.

  • Tlačiť
  • 17

V súčasnosti sa povinnosť poskytnúť príspevok vzťahuje len na firmy, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov. Zamestnávatelia s nižším počtom pracovníkov ho môžu poskytovať dobrovoľne. Nárok má každý zamestnanec, ktorý vo firme pracuje nepretržite aspoň 2 roky.

O príspevok však musí požiadať, pričom jeho výška je 55 percent z nákladov na dovolenku, najviac 275 eur za rok. Rekreačný poukaz sa dá využiť len na ubytovanie alebo pobytový balík so stravou minimálne na dve noci na území Slovenska, prípadne na viacdenné aktivity počas prázdnin pre deti.

Neprehliadnite

S návrhom rekreačných poukazov prišla Slovenská národná strana (SNS) ešte v roku 2018. Jeho finálnu verziu kritizovali odborári aj zamestnávatelia. Zákon vetoval aj bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý upozorňoval na jeho nespravodlivé podmienky. Poslanci opätovným hlasovaním veto prelomili a rekreačné poukazy začali platiť od 1. januára 2019.

Poslanecký návrh

Poslanci SNS na konci júla prišli s návrhom na zmenu v zákone. Povinnosť poskytnúť príspevok chcú rozšíriť na všetkých zamestnávateľov, bez ohľadu na počet zamestnancov vo firme. Národniari návrh odôvodňujú pozitívnym dopadom na slovenský cestovný 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Andrej Danko, rekreačné poukážky, SNS