Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalšie dve obce na juhu majú kontaminovanú vodu, tvrdí Zemanová

27.02.2018, 19:15 | SITA

Znečistenie vodárenských zdrojov na Žitnom ostrove jedovatým atrazínom sa rozširuje. Ako informovala novinárov poslankyňa NR SR Anna Zemanová (SaS), znečistenie sa rozšírilo na ďalší zdroj v obci Veľká Paka, ktorý zásobuje pitnou vodou aj obec Mierovo. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) však udelil výnimku na používanie tejto znečistenej vody ako pitnej.

  • Tlačiť
  • 0

Napriek tomu, že pred Vianocami minulého roku zostalo bez pitnej vody šesť obcí na Žitnom ostrove pre znečistenie atrazínom, úrady, najmä ministerstvo životného prostredia (MŽP) či ÚVZ, nekonajú a kontaminácia sa môže ďalej šíriť a zamoriť spodné vody Žitného ostrova, tvrdí A. Zemanová.

Poslankyňa preto žiada vládu, aby okamžite vykonala monitoring vody vo vodných zdrojoch Žitného ostrova, aby o výsledkoch informovala verejnosť a aby zriadila odborné konzílium, ktoré navrhne konkrétne opatrenia na riešenie situácie.

Problém vraj len zakopali do zeme

A. Zemanová chce v tejto súvislosti zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, na ktorom by mal minister životného prostredia László Sólymos vysvetliť, čo jeho rezort v tejto veci podniká.

Zaoberať týmto problémom by sa mal aj zdravotnícky výbor parlamentu. A. Zemanová už minulý piatok predložila parlamentu návrh zákona o vyhlásení Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov.

Za možný zdroj kontaminácie vody atrazínom považuje A. Zemanová staré skládky odpadov, ktorých sú na Žitnom ostrove desiatky.

Neprehliadnite

„Bude to najskôr znečistenie z nejakej starej skládky, ktorá vznikla nezákonným spôsobom. Ide o bodový zdroj znečistenia, z ktorého sa šíri a už sa dostalo do hlbokých vrstiev. Monitoringom alebo vrtmi by mali ako stopovací pes vedieť vystopovať ten zdroj znečistenia. Len toto nikto nerobí, vyhlásila A. Zemanová.

Pesticíd atrazín je na Slovensku zakázaný od roku 2004. Zemanová má informácie, že nemenovaný podnikateľ skupoval vtedy od poľnohospodárov tento pesticíd, aby ho ekologicky zlikvidoval. „Jeho ekologická likvidácia spočívala v tom, že ho zakopal,“ uzavrela.

Envirorezort sa bráni

Ako v reakcii uviedol hovorca MŽP Tomáš Ferenčák, na zvýšení ochrany vody envirorezort intenzívne pracoval ešte pred medializovaným výskytom pesticídu a pracuje ďalej. Čo sa týka znečistenia pitnej vody v niektorých obciach na Žitnom ostrove, MŽP podľa neho konalo ešte v decembri aj nad rámec jeho kompetencií.

„Minister životného prostredia sa okamžite skontaktoval s predstaviteľmi úradu verejného zdravotníctva, navštívil dotknutú lokalitu, stretol sa so starostami a ľuďmi, ktorí tam žijú. Minister spustil aj mimoriadne kontroly poľnohospodárskych subjektov prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia,“ uviedol T. Ferenčák s tým, že výsledky zverejnia.

Envirorezort už podľa neho sprísnil dozor nad používaním agrochémie v chránených vodohospodárskych oblastiach.

Ďalšie kroky ministerstvo podniká aj v spolupráci s inými rezortmi, pretože ochrana vody si vyžaduje systémové, dlhodobé a predovšetkým odborné riešenie. „O ďalších krokoch a plánoch budeme informovať,“ uzavrel T. Ferenčák.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy kontaminácia, pesticídy, voda

Diskusia (0 reakcií)