Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daň z poistenia je už oficiálne v príprave

06.10.2017, 12:41 | ČTK

Ani jeden rok ešte neubehol od rýchleho zavedenia povinného osmepercentného odvodu z majetkového poistenia, a ministerstvo financií už prišlo na to, že ho nastavilo zle. Od začiatku nebolo jasné, aké zmluvy sa považujú podľa nových pravidiel za “nové” a teda podliehajúce odvodu.

  • Tlačiť
  • 2

Situáciu nevyjasnilo ani nedávne vysvetlenie finančnej správy, pritom prvé peniaze by poisťovne mali uhradiť v novembri tohto roka.

Dnes rezort financií zverejnil zatiaľ predbežnú informáciu o tom, že poistný odvod sa po necelom roku fungovania bude meniť na tradičnejšiu daň. Naďalej bude vo výške osem percent, ale už nebude súčasťou ceny poistenia. Model odvodu totiž komplikoval cenotvorbu poistenia: okrem iného z neho bolo napríklad treba platiť zaistenie, prípadne provízie sprostredkovateľom.

Pre klientov to znamená, že si budú musieť na skokový nárast ceny poistenia zvyknúť. Poisťovne nemajú veľa manévrovacieho priestoru pri nastavovaní cien, pravidlá obozretnosti Solvency II ich nútia tvoriť dostatok adekvátnych rezerv. Daň bude štandardnejším prvkom, nebude však globálna. Odvod má podľa predbežného návrhu naďalej ostať súčasťou povinného zmluvného poistenia automobilov, kde je v cene zarátaný od jeho začiatkov pred 15 rokmi.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy daň, ministerstvo financií, poistenie, PZP