Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Estónska daň, nižšie odvody či zdanenie bánk. Politické strany siahajú na vysoké méty

01.10.2019, 19:15 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

TREND sa pýtal politických strán a hnutí, ktoré sú vo vládnej koalícii, parlamentnej opozícii alebo sa podľa predvolebných preferencií môžu dostať do Národnej rady (NR) SR po budúcoročných voľbách, či na Slovensku máme vysoké alebo nízke daňovo-odvodové zaťaženie.

  • Tlačiť
  • 17

Kritika výšky daňovo-odvodového zaťaženia Slovenska je pomerne častá a prichádza z rôznych strán. Na druhej strane vláda nedávno schválila zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane od budúceho roka. Bude rásť z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima.

Neprehliadnite

Ďalšou novinkou je zníženie dane z príjmu pre firmy, ale aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) s príjmom z podnikania do 100-tisíc eur na 15 percent z doterajších 21 percent. Živnostníkov však nepoteší, že od januára budú platiť opäť o niečo vyššie odvody na zdravotné a sociálne poistenie.

Tento rok sa diskutovalo aj o minimálnej mzde. Jej kritici namiesto razantného zvyšovania navrhovali čiastočne ju oslobodiť od daní a odvodov. Keď bol s touto možnosťou konfrontovaný predseda strany Smer-SD Robert Fico na tlačovej konferencii, povedal: „Ak dostávajú ľudia vyššiu minimálnu mzdu, tak dostávajú aj viac peňazí v čistom, a o to nám ide. Platí jedna poučka, ktorú nechce nikto prijať. Krajiny, kde sú najvyššie dane a odvody, sú krajiny, kde je najvyššia životná úroveň.“

TREND v súvislosti s daňovo-odvodovým zaťažením oslovil relevantné politické strany a položil im rovnakú otázku:

Máme na Slovensku vysoké alebo nízke daňovo-odvodové zaťaženie?

PS/Spolu

Za mimoparlamentnú koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu (PS/SPOLU) odpovedá Jozef Mihál:

Jozef MihálZdroj: Milan David

Nechceme od ľudí vyberať viac peňazí na daniach alebo odvodoch. Budeme meniť iba daňový mix, nie celkové daňové zaťaženie. Myslíme si, že práca má byť zdaňovaná menej a na druhej strane poškodzovanie životného prostredia a zdravia má byť zdanené viac.

Najväčší priestor pre zvýšenie príjmov však vidíme v lepšom výbere existujúcich daní. Na Slovensku je vysoké odvodové zaťaženie práce a naopak nízke zdanenie majetku (daň z nehnuteľností) a vôbec nie sú zavedené takzvané ekologické či digitálne dane.

Vysoké odvodové zaťaženie práce je príčinou relatívne nižších čistých príjmov zamestnancov a bráni tvorbe nových pracovných miest v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Tvorbu nových pracovných miest v regiónoch podporíme aj zavedením „Estónskej dane“ v zaostalejších regiónoch.

Zamestnávatelia v týchto regiónoch budú mať 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy dane, nezdaniteľná suma, odvody, Slovensko, Sociálna poisťovňa, zdravotné poistenie