Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daniari chcú nabrať sily. Za štátne si nakúpili drahé činky

10.09.2013, 16:38 | Jozef Tvardzík | © 2013 News and Media Holding

Prenájom telocviční a posilňovní bol pre finančnú správu pridrahý. Kúpili si exkluzívne pomôcky za exkluzívne ceny

  • Tlačiť
  • 12

Finančné riaditeľstvo zistilo, že neustály prenájom telocviční a posilňovní pre jeho zamestnancov nie je úplne efektívny. 

Preto začalo hľadať lacnejšie cesty pre zlepšovanie ich kondície. Daniari koncom augusta podpísali rámcovú zmluvu, ktorou si nakúpili vlastné zariadenia do posilňovní za takmer 26-tisíc eur.

Riaditeľstvo podľa všetkého nechcelo, aby zamestnanci boli ukrátení o profesionálnu výbavu fitness centier. Za spomínanú sumu nakúpilo stroje dostupné aj v profesionálnych telocvičniach. Za ceny, o ktorých internetové porovnávače v niektorých prípadoch ani nepočuli.

Exkluzívne stroje

Posilňovacie lavice, cyklotrenažéry, veslovací stroj či posilňovacia veža - nakúpené prístroje na cvičenie majú používať dve tisícky zamestnancov colných úradov a Kriminálneho úradu finančnej správy.

Objednaných 23 zariadení zrejme nevystačí pre všetkých, riaditeľstvo preto úplne neopustí model spolupráce s externými telocvičňami. No časť zamestnancov by mohla začať využívať stroje patriace priamo úradu.

Finančné riaditeľstvo sa odvolalo na to, že musia dbať zo zákona na dobrú fyzickú kondíciu svojich zamestnancov.

Šlo o podprahovú zákazku, ktorú zákon o verejnom obstarávaní definuje od desať do 40-tisíc eur. "Predpokladaná hodnota zákazky bola stanovená na základe porovnania cien internetových obchodov a dostupných cenníkov," uviedla k fitnákupu hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková v reakcii pre eTREND.sk.

Výzvy na predloženie cenovej ponuky finančná správa zaslala trom uchádzačom, ktorí o súťažné podmienky požiadali. Rámcovú zmluvu nakoniec finančná správa podpísala s trenčianskou firmou Dafe, ktorej konateľmi sú Fedor a Darina Godálovci.

Ide o menšiu rodinnú firmu, ktorá funguje na trhu sedem rokov a vyrába vlastné zariadenia. "Ceny, ktoré sme nášmu klientovi poskytli, sú štandardné," tvrdí Darina Godálová.

Daniari sa netaja tým, že ide o profesionálne posilňovacie prístroje, ktoré sú drahšie. V porovnaní s ponukami v internetových obchodoch tak platili pri jednotlivých položkách viac, ako keby kúpili kvalitné stroje určené "len" do domácností. 

Daniari výber exkluzívnej výbavy zdôvodnili aj tým, že vybavenie musí spĺňať „zákonné náležitosti na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci“ a nebude použité iba rekreačne a sporadicky.

Zdroj: SITA/AP

Tisícová veža

Firma Dafe nemá na svojej webovej stránke cenník, ale zaslala ho na vyžiadanie. Pri každom tovare má dve ceny: štandardnú, ktorá je porovnateľná s cenami drahších zariadení v e-shopoch, a druhú "exkluzívnu".

V exkluzívnej kolónke sú spomínané profesionálne prístroje, ktoré sú oproti štandardným cenám drahšie o 20 až 30 percent a práve tie si daniari od firmy nakúpili.

Príkladom je posilňovacia veža s rôznymi stanoviskami, ktorá finančnú správu stála 11-tisíc eur.

Taká vysoká cena bola pre predajcov, ktorých eTREND.sk oslovil, počudovaniahodná. "Posilňovacie veže sa u nás pohybujú okolo 800 eur, najdrahšia je za 1 590 eur,“ tvrdí napríklad Lucia Kičinová z firmy Ivex Trade.

Ostatné firmy pod podmienkou anonymity tiež tvrdili, že cena sa im zdá byť prehnaná. Nadštandardná suma podľa nich prichádza do úvahy v prípade špeciálneho stroja šitého na mieru zákazníka, čím sa cena môže zvýšiť.

Daniari si vybrali posilňovaciu vežu, ktorá skutočne zvládne veľký nával fitka chtivých colníkov. "Na veži môže cvičiť súčasne desať cvičencov. Cena vežového systému sa tvorí zo súčtu cien jednotlivých zariadení z cenníka," hovorí D. Godálová z firmy Dafe. Vyžiadali si ju sami daniari, na základe vlastných požiadaviek, dodala.

Redakcia eTREND.sk cez porovnávač cien hľadala porovnateľné zariadenie a za pár sekúnd sa podarilo nájsť výrazne lacnejší prístroj. Napríklad model veže HBM Atlas, ktorý ponúka cvičenie až pre dvanásť ľudí, stál v jednom z e-shopov niečo nad 8 000 eur. Vyššiu cenu sa nám na internete cez porovnávač nepodarilo nájsť.

Daniari si kúpili aj šesťuholníkovú tyč na mŕtve ťahy za 160 eur či profesionálny veslovací trenažér. Na trhu sa cena týchto bežne pohybuje od 200 eur pri úplne základných modeloch, vyššie rady známych značiek stoja okolo 500 až tisíc eur. Finančné riaditeľstvo kúpilo stroj za takmer 1 400 eur. Pravda, tu daniari nešli na hranicu možného - najdrahšie trenažéry sa pohybujú v cenách do štyritisíc eur.

Nadštandardom zaváňa aj špeciálna posilňovacia lavica za 530 eur, aj v tomto prípade existuje veľa výrazne lacnejších, ale aj drahších alternatív.

Daniari chcú vlastnými posilňovňami nabehnúť na systém podobný policajtov. „V rámci služobnej prípravy policajti využívajú pomôcky, ktoré majú k dispozícii v nato určených zariadeniach v priestoroch polície. Policajti tiež v osobnom čase voľne udržiavajú svoju kondíciu podľa svojich možností aj v iných zariadeniach, ktoré nie sú v priestoroch polície,“ povedal pre eTREND.sk hovorca polície Michal Slivka.

Čo si finančná správa kúpila
Počet kusov Cena/kus Spolu
vodorovná posilňovacia lavica profi 2 530 1 060
silová klietka profi 2 660 1 320
sada nakladacích činiek 50 kg 4 416 1 664
olympijská nakladacia činka 180 kg 2 687 1 374
posilňovacia lavica polohovateľná so stojanom do 180 kg 1 595 595
cyklotrenažér 3 1 300 3 900
veslovací trenažér 1 1 390 1 390
hyperextentia 1 415 415
lodné lano 1 80 80
kettlebell 16 kg 2 59 118
bezpečnostná tyč na drepy 1 160 160
šesťuholníková tyč na mŕtve ťahy 2 240 480
posilňovacia veža s desiatimi stanoviskami 1 10 940 10 940
  • Tlačiť
  • 12