Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daniari už spísali vratky DPH pre Bašternákove firmy

02.06.2016, 11:05 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Daniari už odoslali poslancom finančného výboru Národnej rady zoznam všetkých nadmerných odpočtov DPH (takzvaných vratiek), ktoré si za posledné roky od štátu vypýtali firmy Ladislava Bašternáka. Potvrdil to poslanec strany SaS Jozef Rajtár s tým, že sa k nim vzhľadom na daňové tajomstvo vyjadriť nemôže.

  • Tlačiť
  • 5

„Pošleme ešte nejaké doplňujúce otázky Finančnej správe a potom, po ich vyhodnotení, môžeme napríklad doplniť podané trestné oznámenie,“ spresnil pre TREND.sk. Na otázku, či ho zoznamy od daniarov niečím zaskočili, odpovedal, že nie viac, ako už prvá medializovaná informácia o vyplatení dvojmiliónovej vratky z marca 2012.

O spornej vratke DPH v polovici marca tohto roku informovali týždenník TREND a denník N. Zverejnili, že elitná jednotka polície - Národná kriminála agentúra (NAKA) - odmietla pred dvomi rokmi začať vyšetrovanie tejto vratky napriek viacerým podozreniam, na ktoré ju upozornili daňoví kriminalisti.

Po medializovaní prípadu NAKA vyšetrovanie predsa len začala. Pridelila ho rovnakej vyšetrovateľke, ktorá ho predtým odmietla. Štát v roku 2012 firme BL-202 L. Bašternáka vyplatil ešte ďalších takmer šesť miliónov eur cez vratky DPH.

Poslanci Národnej rady vypočúvali na výbore pre financie a rozpočet už aj prezidenta daniarov Františka Imreczeho. Práve po jeho hearingu daniari poslali poslancom požadované ďalšie daňové podklady. Aktuálne chcú opoziční poslanci navrhnúť odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ten opakovane prepojenie veľkých DPH káuz na najvyšších politikov Smeru vrátane svojej osoby označil tento týždeň za výmysly a dodal, že pre to nie sú „dôkazy a ani žiadne indície“. Rok 2012 opísal ako obdobie cashu a analógu a daniari boli v tom čase hluchí a slepí. Na prelome rokov 2011 a 2012 skolaboval daňový IT systém po tom, čo sa nepodarilo prejsť na jeho novú verziu.

Minister R. Kaliňák navyše zverejnil ešte ďalšiu vratku DPH za 3,6 milióna eur, ktorú ďalšej Bašternákovej firme vyplatili daniari ešte v marci 2011. Bolo to za vlády Ivety Radičovej. Vratka mala byť podľa ministra vyplatená do piatich dní a neprebehla pri nej daňová kontrola. Len niekoľkodňové miestne zisťovanie.

J. Rajtár upozornil, že firmy L. Bašternáka za posledných osem rokov vykázali dokopy stratu do 30 miliónov eur. Pritom len na medializované vratky takmer osem miliónov eur za rok 2012 by museli jeho firmy realizovať platby za takmer 50 miliónov eur.

„Odkiaľ mal kapitál a odkiaľ sumu, ktorou platil v hotovosti,“ pýta sa poslanec.

Sporná dvojmiliónová vratka mala vzniknúť v marci 2012 kúpou siedmich bytov firmou BL-202 za 12 miliónov eur. Daňoví kriminalisti pred rokmi políciu upozornili, že cena sa im zdala nadhodnotená a navyše nenašli dôkazy o uhradení kúpnej ceny kupujúcim. L. Bašternák aktuálne v súvislosti s vyšetrovaním mal uviesť, že za byty zaplatil v hotovosti.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Bašternák, Vratky DPH