Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Danko telefonoval so Zsuzsovou. Nahrávky našli v Kočnerovom telefóne

28.01.2020, 17:16 | TREND.sk

Andrej Danko si dohadoval stretnutie s Alenou Zsuzsovou, ktorá je obžalovaná z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Robil tak v čase, keď už bol predseda parlamentu. Navyše, keď sa ho médiá pýtali na kontakty s A. Zsuzsovou, poprel ich.

  • Tlačiť
  • 18

A. Danko mal telefonovať s A. Zsuzsovou najmenej trikrát, píše Denník N a ďalšie slovenské médiá na základe dokumentov, ktoré má medzinárodná novinárska organizácia OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project). A. Zsuzsová robila pre M. Kočnera volavku, písala si s vplyvnými ľuďmi a posielala im svoje údajné fotografie.

Neprehliadnite

Udiať sa mali niekedy v novembri alebo decembri 2016, vtedy už bol A. Danko predsedom parlamentu. Rozprávali sa o intímnych veciach a dohovárali sa na stretnutí. Nahrávky sa našli v telefóne Mariana Kočnera. Ten ich tam mal uložené zrejme aj za účelom vydierania.

Stretnutie stále popiera

A. Danko sa k nahrávkam nechcel vyjadriť. Jeho hovorca Tomáš Kostelník odkázal, že „nebudeme sa detailne vyjadrovať v predvolebnom období, počas volebnej kampane, 33 dní pred voľbami k vašim navádzacím a účelovým otázkam,” zareagoval pre Denník N. Telefonáty si nahrávala A. Zsuzsová. Tá mala A. Danka uloženého ako Andrej D.

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko v dobrej náladeZdroj: TASR

Zároveň dodal, že osobne sa s A. Zsuzsovou nestretol. Ďalší obžalovaný z vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej Zoltán Andruskó minulý rok v lete vyhlásil, že A. Zsuzsová spomínala, že je v kontakte s A. Dankom. „Spomínala aj Andreja Danka, napríklad na Danka povedala, že je úchylák,“ vyhlásil Z. Andruskó podľa Denníka N.

Stále nie je isté, či sa naozaj stretli. 

Danko: Budete už moja

Na nahrávkach si dohadujú stretnutie. Okrem iného jej A. Danko v jednej z nich odkázal, že „Budete už konečne moja celú noc,“ hovorí na nahrávke. Používa tiež zdrobneniny ako napríklad: „tak sa vyspinkajte, dobrú nocku“.

Pre komunikáciu s A. Zsuzsovou sa vzdal miesta námestníka na Generálnej prokuratúre aj René Vanek. Komunikáciou s ňou priznal aj bratislavský župan Juraj Droba, kontaktovať mala aj Martina Glváča zo Smeru, ten po prevalení sa týchto informácii odstúpil z funkcie podpredsedu parlamentu. A. Zsuzsová mala kontaktovať aj Borisa Kollára.

Opozícia Danka vyzýva na odstúpenie

Aktualizované o 19:44: Mimoparlamentné politické strany KDH a Za ľudí vyzvali predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) na odstúpenie z funkcie. Dôvodom je jeho komunikácia s A. Zsuzsovou.  „V súvislosti so zverejnením telefonátu Andreja Danka s Alenou Zsuzsovou ho KDH vyzýva, aby okamžite odstúpil z funkcie predsedu NR SR,“ uviedol v utorok hovorca kresťanských demokratov Stanislav Župa.

Podľa Za ľudí by mal A. Danko vysvetliť podozrenia z kontaktov s osobou obžalovanou z viacerých vrážd. „Zároveň by sa mal verejnosti ospravedlniť za klamstvá a bezodkladne odstúpiť z pozície predsedu parlamentu,“ komentovala podpredsedníčka strany a nezaradená poslankyňa NR SR Veronika Remišová. Ako povedala, je otázkou na orgány činné v trestnom konaní, či pri takejto komunikácii neboli ohrozené aj záujmy a bezpečnosť štátu.

Mimoparlamentná koalícia PS-Spolu poukázala na to, že „rezignovaný, zdiskreditovaný a skorumpovaný je však nielen Andrej Danko, ale aj všetky ministerstvá, ktoré štyri roky viedla SNS.“ Predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič komentoval na sociálnej sieti situáciu ironickou poznámkou. SaS zasa chváli médiá za zverejnenie komunikácie.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy Alena Zsuzsová, Andrej Danko