Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Danko sa rozhodol vydierať Fica, ale nevie, čo činí

07.08.2017, 18:53 | Filip Obradovič | © 2017 News and Media Holding

Vypovedanie koaličnej zmluvy Andrejom Dankom nie je ničím iným, než pokus o získanie väčšieho vplyvu v koalícii, najmä vo vzťahu s Robertom Ficom. Predseda SNS sa cíti ukrivdene. Keď sa on sám pokúša meniť pravidlá hry, nie je mu to zo strany premiéra umožnené. Ale naopak to neplatí.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 16

Vo februári tohto roka sa A. Dankovi podarilo zosadiť z čela regulačného úradu (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka, blízkeho človeka premiéra. Vypýtal si od koaličného partnera vplyv v energetike. R. Fica tým zaskočil, no predsedsa SNS zaspal a premiér to náležite využil. Výsledkom je nedávne verejné poníženie A. Danka, keď Ficovho blízkeho človeka nahradil človek Ficovi ešte bližší – vždy poslušný politik Smeru Ľubomír Jahnátek.

Neprehliadnite

Keď prepukol škandál na ministerstve školstva okolo prerozdeľovania 600 miliónov eur z eurofondov na vedu a výskum, ktoré mali putovať do pofidérnych firiem namiesto univerzít, A. Danko síce neprišiel o rezort ani svojho ministra, ale dostal na ministerstvo dozor v osobe podpredsedu Smeru Petra Pelegriniho.

Predseda Národnej rady ukazuje od začiatku vlády, že jeho chuť po moci nemá medze. Je naozaj možné, že aj tieto verejnosti známe udalosti ho viedli ku kroku, akým je vypovedanie koaličnej zmluvy. Nie je napríklad známe, kto v skutočnosti stál za prerozdeľovaním stoviek miliónov eur, aj keď zodpovednosť padá na národniarov. R. Fico si tiež mohol vypýtať hlavu ministra Petra Plavčana a je len otázkou času, kedy k jeho striedaniu dôjde. A aj dozor P. Pelegriniho môže byť de facto nátlakové prebratie kľúčov od miešačky.

Lenže predstava A. Danka, že verejným vydieraním R. Fica, si ešte na jeho úkor posilní pozície v koalícii a v biznise, nemá veľa spoločného so zdravým rozumom.

Jednak neexistuje v dnešnej politickej realite taká koalícia, kde by bolo obchodným záujmom SNS lepšie bez ohľadu na to, či opozičný líder Richard Sulík sníva o vláde s SNS alebo nie. Po druhé, dlhodobo sa pokúšať verejne skákať do silnejšieho koaličného partnera nevyberavým spôsobom je riziko, že raz s vami stratí nervy a doskáčete nadobro.

Ak sa pritom R. Fico doteraz verejne snažil odolávať hysterickému správaniu A. Danka a aspoň sa tváriť, že ho rešpektuje, po jeho najnovšom kúsku je pravdepodobné, že tú trpezlivosť stratí. S bláznivými egomaniakmi sa totiž vládnuť nedá, expremiérka Iveta Radičová dosvedčí.

Smer na utorok zvolal koaličnú radu, kde má predseda SNS vysvetliť, o čo mu ide. Je viacero scenárov, ako by to mohlo dopadnúť. Prvým je, že A. Dankovi budú ráznejšie vysvetlené súvislosti, pochopí, sklopí uši a kríza bude zažehnaná.

Druhým je, že R. Fico pošle A. Danka s partiou rovno do prezidentského paláca, aby jeho ministri podali demisiu, čo povedie k predčasným voľbám. Alebo R. Fico bude vnímať rekonštrukciu koalície ako príležitosť očistiť Smer od bremien, ktoré ho ťažia.

Vzhľadom na to, že správanie predsedu SNS sa nedá predvídať, nie je isté nič a všetko môže byť úplne inak. Dôležitý bude postoj premiéra. Bez debaty je pre neho najpohodlnejšie status quo. Predčasné voľby sú vždy hra s neistým výsledkom.

Očista Smeru od Roberta Kaliňáka neprichádza v tomto volebnom období do úvahy. Predseda Smeru vie, že jeho osoba strane škodí, ale zároveň nenechá A. Danka vymeniť mu kľúčového človeka. Preto sa pokúsi A. Dankovi podobrotky vysvetliť ako to v politike chodí, a keď to nepôjde, vyhrnie si rukávy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 16

Tagy Andrej Danko, Robert Fico