Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Danko zachraňuje „brata“ Orbána a Lajčák nenamieta

16.10.2018, 17:22 | Eva Mihočková | © 2018 News and Media Holding

Názor | Predseda NR SR Andrej Danko už nevyznáva lásku len predsedovi ruskej Dumy Vjačeslavovi Volodinovi, ale aj maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. V slovenskom parlamente chce presadiť uznesenie, ktoré by sa ohradilo voči aktivácii sankčného článku 7 voči Maďarsku.

  • Tlačiť
  • 7

Chybné a nešťastné hlasovanie

„Treba jasne povedať, že tresty pre našich bratov a priateľov v Poľsku a Maďarsku z hľadiska možných sankcií by nemali nasledovať skôr, než budú vyčerpané všetky možné demokratické mechanizmy na vysvetlenie vzniknutej situácie,“ uviedol A. Danko pre agentúru TASR po stretnutí predsedov parlamentov V4 v Košiciach.

Jasne dal najavo, že tak, ako sa postaral o to, aby Slovensko nevyhostilo žiadneho ruského agenta po afére s otrávením Sergeja Skripaľa, nedopustí ani to, aby Slovensko hlasovalo v Rade EÚ za spustenie článku 7 voči Maďarsku. Išlo by o „žltú kartu” voči Orbánovmu režimu za porušovanie princípov právneho štátu a demokracie, ktorá by mohla vyústiť do pozastavenia členských práv Maďarska v EÚ.

Predseda národniarov by v tomto smere rád postupoval po vzore českej Poslaneckej snemovne, ktorá už prijala uznesenie označujúce kroky voči Maďarsku za „chybné a nešťastné“. Ak by sa takéto uznesenie presadilo aj na pôde národnej rady, bol by to vážny krok. Parlament má totiž právo schvaľovať oficiálne slovenské stanoviská k záležitostiam EÚ.

Neprehliadnite

Nič však nenaznačuje tomu, že by sa v tejto veci názory predsedu parlamentu A. Danka a šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka líšili. „V tomto prípade preferujeme riešenie založené na konštruktívnom dialógu,“ reagoval pre TREND.sk hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Zároveň dodal, že definitívne rozhodnutie, ako bude Slovensko v Rade EÚ o Maďarsku hlasovať, ešte nepadlo. Veľa však napovedá veta, že „EÚ vnímame ako spoločenstvo založené na konštruktívnej diskusii a spolupráci, nie na hrozbách a sankciách.”

Rokovať do nekonečna

Snažiť sa dohodnúť po dobrom je vhodné

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Andrej Danko, Maďarsko, Názory, Viktor Orbán