Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Daňoví špekulanti si cez DPH prefinancovali aj celé stavby

27.01.2016, 10:35 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Priestor pre takzvané karuselové podvody s DPH sa od tohto roka opäť viac obmedzil. Od 1. januára sa začal v stavebníctve uplatňovať systém reverse charge. Ide o obrátený režim platenia DPH, keď sa daň nevyrubuje pri každom článku obchodu, ale zaplatí ju až posledný člen.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Eliminujú sa tak daňové podvody, keď si firmy cez fiktívne dokumenty žiadali nadmerné odpočty (vratky) DPH od štátu alebo na DPH odvádzali menej, než mali.

„V minulosti sme zaznamenali náznaky, že sa aj celé stavby prefinancovali z neoprávnene vyplatených nadmerných odpočtov alebo z umelo zníženej DPH,“ konštatuje Daniel Čech, riaditeľ daňovej a colnej sekcie. Stavebníctvo je oblasťou, ktorú popri stravovacích službách a komoditách typu cukor či mäso dlhodobo daniari označujú za najrizikovejšiu.

Potom, čo systém reverse charge začal platiť aj napríklad pri stavebnej oceli, sa od januára rozhodli pre tento formát daniari v stavebníctve kompletne. Teda nielen na samotnú stavbu, ale aj montáže.

Ďalším v poradí má byť mäso. Daňové podvody pri obchodoch s touto komoditou aktuálne minister financií Peter Kažimír zosumarizoval len v nedávno odhalených prípadoch na 60 miliónov eur.

Slovensko tak spolu s Českou republikou žiada Európsku komisiu o povolenie pre použitie reverse charge. Aj preto, že daňové podvody s mäsom sa môžu na Slovensku tento rok zintenzívniť. Od januára totiž začala platiť nižšia sadzba DPH pre čerstvé mäso. Kým u mrazeného ostáva vo výške 20 percent, pri čerstvom mäse ju vláda skresala na 10 percent. To otvára priestor pre špekulantov. Daňová kobra už pred tromi rokmi informovala o obvinení šiestich ľudí z daňových podvodov s mäsom, pričom do prípadu mali byť zapojené aj významné západoslovenské mäsiarstvá.

Ešte viac zlepšiť výber daní by mal pomôcť aj nový Akčný plán, ktorý obsahuje 30 bodov. Tie skôr zrýchľujú doterajšie procesy než zavádzajú nové povinnosti. No pomohlo by aj právne posilnenie niektorých nástrojov.

„Pri registračných pokladniciach nebol napríklad doteraz nikomu dokázaný trestný čin. Pretože dôkazom v trestnom konaní je len záver daňovej kontroly, čo je pri takýchto prípadoch problematické a zdĺhavé. Finančná správa by ale mohla ako dôkazy predkladať aj iné dokumenty,“ skonštatoval D. Čech.

Štát vlani na daniach vybral v hotovostnom vyjadrení o približne 1,3 miliardy eur viac ako pred rokom. Sčasti kvôli efektívnejšiemu výberu, čiastočne pre lepší vývoj domácej ekonomiky a vysokému čerpaniu eurofondov. Aby sa ale dostal tunajší výber na úroveň európskeho štandardu, muselo by sa podľa prezidenta správy Františka Imreczeho vybrať ročne o ďalších zhruba 800 miliónov eur na daniach viac.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy daňové podvody, reverse charge