Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Davos mal pre Rusko opozičnú príchuť

29.01.2012, 10:49 | ČTK | Reuters

Umiernení ruskí politici a finančníci hovorili o zmenách v krajine

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Davos, Rusko

Boj medzi ruskými vládnymi klikami tento týždeň vyplával na povrch, keď predstavitelia sympatizujúci s roztrieštenou opozíciou varovali hlavného vodcu krajiny Vladimira Putina, že by mohol prísť o moc, ak nepodnikne rozsiahle reformy, napísala agentúra Reuters.

Očakáva sa, že V. Putin, ktorý bol prezidentom v rokoch 2000 až 2008 a teraz je premiérom, sa po marcových prezidentských voľbách do Kremľa vráti. Ale zdá sa, že je stále odtrhnutejší od diania po tom, čo opozícia v decembri dostala desaťtisíce ľudí do ulíc s požiadavkou opakovania parlamentných volieb.

V. Putin najprv protestujúcich zavrhol ako „kecajúce“ opice financované zo zahraničia. Potom podporil návrh postupných politických reforiem svojho chránenca, prezidenta Dmitrija Medvedeva. Ten však zas neskôr vymenoval za šéfa kremeľskej kancelárie bývalého agenta KGB.

V kremeľských kruhoch sa hovorí o tom, že ide o výsledok boja o priazeň V. Putina medzi mužmi s minulosťou v bezpečnostných službách a skupinou „umiernených“, ktorých vplyv ale výrazne klesá s tým, ako sa blíži funkčné obdobie D. Medvedeva ku koncu.

Umiernení v Davose

Takmer celá skupina „umiernených“ tento týždeň vycestovala na Svetové ekonomické fórum (WEF) v švajčiarskom Davose a akciu, ktorú v minulosti navštevovali V. Putin i D. Medvedev, využili na to, aby sa rozrozprávali o obrovských politických zmenách, pred ktorými Rusko stojí.

„Zmeny sa môžu líšiť. Veci sa môžu zmeniť tak, že moc sa zrúti podobne, ako sa to stalo Gorbačovovi v roku 1991,“ povedal v Davose prvý podpredseda ruskej vlády Igor Šuvalov. „Nemali by sme sa prikláňať ku konzervatívcom, ktorí chcú zazátkovať fľašu a nepustiť von žiadny plyn, a ani nemôžeme urobiť opak a umožniť toľko slobody, že to povedie k chaosu,“ upozornil vicepremiér.

Generálny riaditeľ najväčšej ruskej banky Sberbank German Gref vyhlásil, že úrady sa musia „naučiť počúvať nepríjemnú pravdu o sebe namiesto toho, aby vystavovali ľudí tlaku“.

Podľa ďalšieho vysokého predstaviteľa, ekonomického poradcu Kremľa Arkadija Dvokoviča Rusko potrebuje politickú stranu reprezentujúcu pravú stranu politického spektra. Za hlavný problém Ruska A. Dvokovič označil „nadmerný a trvalý nátlak zo strany štátu“.

Do diskusie prispel i prvý námestník riaditeľa centrálnej banky Alexej Uljukajev, podľa ktorého vláda „akosi často zasahuje do súkromného ropného priemyslu a bankovníctva“.

Liberáli strácajú vplyv

Stúpenci premiéra tvrdia, že V. Putin energetickú veľmoc uchránil pred politickým a hospodárskym kolapsom. Oponenti ho však obviňujú, že znemožnil sformovanie akejkoľvek serióznej opozície a zlyhal v boji s korupciou. Rusku predpovedajú povstanie podobné tomu líbyjskému, ak sa neotvorí skutočným reformám.

Odporcovia V. Putina tiež tvrdia, že okruh ľudí okolo neho tvorí malá skupina bývalých agentov KGB, biznismenov a kremeľských činovníkov, a tí majú malé pochopenie pre internetovú generáciu mladých obyvateľov miest, ktorý minulý mesiac vyšli do ulíc.

Bývalý agent KGB Sergej Ivanov sa v decembri stal šéfom prezidentskej kancelárie a vicepremiér Igor Sečin vyslovil obavy z úlohy, akú zohral internet pri vlne povstaní počas takzvanej arabskej jari. S. Ivanov, I. Sečin a Nikolaj Patrušev, mocný šéf bezpečnostnej rady štátu, sú starí priatelia V. Putina a označujú ich za zástancov tvrdej línie.

„Liberáli sa cítia byť v zovretí. Obávajú sa, že po marci všetko stratia,“ uvádza zdroj blízky ruskej delegácii v Davose. Aj keď umiernení nepatria medzi najbližších spojencov V. Putina, väčšinou za jeho vlády od roku 2000 slúžili.

Kudrin o tlaku

Niektorí zasvätenci zas tvrdia, že spojenec V. Putina a bývalý minister financií Alexej Kudrin, ktorý sa minulý mesiac zapojil do moskovských protestov, by sa mohol stať poslednou záchranou pre skupinu umiernených, ak znovu získa vrcholnú funkciu v budúcej vláde po marcových prezidentských voľbách a ak si udrží podporu V. Putina.

A.Kudrin, ktorého D.Medvedev vlani odvolal pre jeho kritiku mrhania vo výdavkoch na sociálnu politiku a armádu, do Davosu prišiel ako profesor Petrohradskej univerzity. Často ale predsedal ruským akciám v Davose a jeho diár bol nabitý stretnutia s vrcholnými ruskými i svetovými činiteľmi.

A.Kudrin zopakoval svoje volanie po politickej konkurencii v Rusku. „Je tu jasný tlak na biznis, ktorý podporoval opozičné strany (v minulých voľbách). Musíme sa usilovať o toleranciu v našej spoločnosti bez ohľadu na politické názory,“ vyhlásil.

Jeden z najväčších bývalých investorov v Rusku Bill Browder, ktorý tamojšie úrady viní z okrádania jeho firiem a zabitia jeho právnika, neverí, že by sa A.Kudrin mohol stať skutočným opozičným predákom. Kremeľ ho vraj skôr využije na uchlácholenie opozičného hnutia.

„Putin má veľký problém. Nemôže vrátiť džina späť do fľaše. Strach v decembri vyprchal,“ upozorňuje B. Browder.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Davos, Rusko

Diskusia (0 reakcií)