Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Debaty so štátom cez mobil? Žiadne sci-fi – od decembra realita

10.10.2019, 08:15 | Zuzana Kullová | © 2019 News and Media Holding

V budúcom roku čaká povinná aktivácia e-schránok tie právnické osoby, ktoré nie sú zapísané v Obchodnom registri.

  • Tlačiť
  • 2

Ak ste chceli nedávno využiť portál slovensko.sk, aby ste nemuseli chodiť po úradoch, možno vás odradila komplikovanosť systému. Tiež vás mohlo zaskočiť to, ak ste nemali so sebou čítačku na občiansky preukaz s elektronickým podpisom.

Neprehliadnite

Už o dva mesiace bude komunikácia bežných ľudí i podnikateľov so štátnym webom jednoduchšia. „Od 1. decembra budete môcť mobil využívať na elektronické služby. Budete mať elektronickú dátovú schránku v mobile,“ prezradil Jaroslav Kmeť, generálny riaditeľ sekcie informačných technológií verejnej správy na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na konferencii Datalan Digitálne mesto 2019. 

E-komunikácii sa už nevyhnete

Ešte väčšia zmena však čaká od budúceho roka právnické osoby. Dotkne sa to tých, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri. Od 1. júna 2020 ich čaká povinná aktivácia elektronických schránok, ktorá prináša povinnosť najmä pre úrady, aby s nimi komunikovali elektronicky. Úradné rozhodnutia im týmto budú doručované už len do e-schránky, nie listinne – poštou.

Prekážky očami praxe

Svoje o spomínanom portáli vie aj Jaroslava Lukačovičová, účtovná poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, ktorá využíva portál aj ako konateľka spoločnosti, aj ako živnostníčka.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy eschránk, podnikanie, podnikatelia, štát, Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR