Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Deficit USA dosiahol 234 miliárd dolárov. Je najvyšší v histórii

24.03.2019, 20:57 | TASR

USA zaznamenali vo februári najvyšší mesačný rozpočtový schodok vo svojej histórii. Dôvodom bol pád firemných príjmov a nárast výdavkov.

  • Tlačiť
  • 4

Schodok v rozpočte sa vo februári prehĺbil na 234 miliárd dolárov (207 miliárd eur) z 215,2 miliardy dolárov v rovnakom mesiaci pred rokom. Deficit podľa agentúry Bloomberg prekonal predchádzajúci rekord 231,7 miliardy dolárov zaznamenaný pred 7 rokmi.

Deficit za prvých 5 mesiacov prebiehajúceho fiškálneho roka (do konca septembra 2019) stúpol na 544,2 miliardy dolárov, čo je takmer o 40 percentuálnych bodov viac než v rovnakom období pred rokom, uviedlo v piatok americké ministerstvo financií vo svojej mesačnej správe.

Neprehliadnite

Príjmy klesli za 5 mesiacov od októbra 2018 do februára 2019 o menej než 1 percentuálny bod na 1,3 bilióna a výdavky sa zvýšili o 9 percentuálnych bodov na 1,8 bilióna dolárov.

Rozpočtový schodok sa prehlbuje po daňovej reforme prezidenta Donalda Trumpa, ktorá znížila príjmy, a narastajú obavy týkajúce sa verejného dlhu USA, ktorý vo februári prekonal rekordných 22 biliónov dolárov.

Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell v stredu na tlačovej konferencii zopakoval svoje obavy týkajúce sa federálneho deficitu, keď uviedol, že je potrebné niečo robiť so zvyšujúcim sa dlhom.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy deficit, Donald Trump, USA