Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Demonštranti blokovali vstup na automobilový veľtrh vo Frankfurte

15.09.2019, 18:28 | TASR

Niekoľko stoviek klimatických aktivistov zablokovalo v nedeľu hlavný vstup do areálu výstaviska vo Frankfurte nad Mohanom, kde sa v týchto dňoch koná známy automobilový veľtrh. Nadviazali tak na zhromaždenie zo soboty, ktoré malo vyjadriť podporu spôsobom dopravy šetrnejším ku klíme.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

automobil

Protestujúci si tentoraz posadali na schody pred budovou výstaviska, pričom držali v rukách plagáty s heslami požadujúcimi okrem iného "zbaviť moci automobilové koncerny", informovala tlačová agentúra DPA.

Podľa vyjadrenia polície mala demonštrácia pokojný priebeh. Organizátori frankfurtskej Medzinárodnej automobilovej výstavy (IAA), ktorá je celosvetovo najväčším veľtrhom svojho druhu, medzitým vyzývali prostredníctvom Twitteru návštevníkov, aby používali iné vstupné brány.

Neprehliadnite

Prívrženci protestného združenia "Piesok v prevodoch" však boli prítomní aj pri jednom z týchto vedľajších vstupov. Cieľom narúšania IAA pokojnými blokádami bolo vyslať "jasné znamenie proti ničivému dopravnému systému" a ukázať, že odporcov neuspokoja prázdne sľuby, uviedlo združenie.

Protestujúci sa zasadzujú za mestá bez áut, bezplatnú verejnú dopravu a výstavbu ciest pre cyklistov. Ako upozornili, "skutočný prechod k doprave priateľskej ku klíme je možný len v protiklade k ziskuchtivosti automobilovej loby".

Frankfurtský veľtrh IAA, kde výrobcovia predstavujú nové typy áut, otvorila ešte vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová. V sobotu sprístupnili výstavisko aj pre bežnú verejnosť. Sobotňajšie zhromaždenie pred výstaviskom podľa organizátorov prilákalo približne 25.000 ľudí, z ktorých asi 18.000 pricestovalo z okolitého regiónu na bicykloch. Polícia však odhadla účasť na 15-tisíc osôb.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy automobil