Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Desaťročie rastu: biznis centrum oslavuje míľnik

06.07.2017, 00:00 | PR

Inzercia | Bratislava Business Center spoločnosti Johnson Controls má za sebou desať rokov prelomových a rýchlych zmien a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť. Skôr naopak. Z centra sa stáva špecialista na sofistikovanú transformáciu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Po prvé: Kto je Johnson Controls?

Johnson Controls je globálny diverzifikovaný technologický a multi-industriálny líder, ktorý slúži zákazníkom vo viac ako 150 krajinách. Zamestnáva viac ako 120 tisíc ľudí po celom svete, ktorí pomáhajú vytvárať inteligentné budovy, efektívne energetické riešenia a dopravné systémy ďalšej generácie.
Výrobky a riešenia Johnson Controls možno nájsť v niektorých najznámejších budovách sveta: napríklad Empire State Building, Petronas Towers a Kremeľ. Spoločnosť je dokonca súčasťou tímu, ktorý dopomohol pri tvorbe bezpečných a pohodlných zážitkov v rámci Majstrovstiev sveta vo futbale 2014 v Brazílii. Nenachádza sa len v budovách, ktoré ľudia poznajú, ale jej výrobky tiež ľudia nájdu vo svojich autách. Johnson Controls je najväčší svetový výrobca automobilových batérií: jedno z troch vozidiel na celom svete používa batériu Johnson Controls.
Firma má pred sebou významnú prácu a rastie - na Slovensku a na celom svete. Práve tento mesiac otvorila úplne nové moderné sídlo v Šanghaji v Číne a teší sa na veľkolepé otvorenie svojej novej budovy aj v Bratislave.
Spoločnosť Johnson Controls bola založená v roku 1885, keď jej zakladateľ, Warren Johnson, vynašiel prvý elektrický izbový termostat. Odvtedy dodržiavala svoj záväzok, aby bola udržateľnosť jej najvyššou prioritou.

Z regionálneho globálne

Naša história začala v júni 2007, keď spoločnosť Johnson Controls otvorila v slovenskom hlavnom meste bratislavské biznis centrum. Johnson Controls bol v automobilovom priemysle vo východnej Európe silne zastúpený. Na Slovensku firma prevádzkovala päť závodov a jedno vývojové stredisko. Bratislava Business Center malo podporovať práve divíziu automobilového priemyslu v Európe. Tím splnil svoj náborový cieľ šesť mesiacov pred termínom a odvtedy rapídne rástol. „Postupne sa priberali nové a nové aktivity, vytvárali nové obchodné jednotky, centrum prestalo byť regionálne, začalo pôsobiť globálne a pre celú skupinu Johnson Controls, nielen automotive divíziu,“ hovorí Marián Užík, finančný riaditeľ bratislavského biznis centra spoločnosti Johnson Controls. Formovala sa aj firemná kultúra. „Páči sa mi, že došlo k adaptácii západnej firemnej kultúry. Vytvorilo sa tu transparentné pracovné prostredie a každý má možnosť neustálej zmeny respektíve osobného rastu v spoločnosti,“ hovorí Ľudovít Švec, finančný manažér, ktorý pracuje vo firme od začiatku roka 2007 a začínal na pozícii účtovníka.

Soft separácia alebo takzvané mäkké oddelenie

Len po niečo vyše roku existencie centra zasiahla do vývoja globálna finančná kríza. Vedenie spoločnosti Johnson Controls vtedy dokázalo reagovať systematicky a s výhľadom do budúcnosti. Ako dodáva Ľ. Švec, spoločnosti pomohlo prekonať krízu aj rozloženie rizika medzi tri odlišné segmenty trhu, v ktorých materská firma vtedy podnikala.
Hlbšie zmeny nastali v roku 2015, keď sa spoločnosť rozhodla, že sa rozdelí na dve firmy: Adient, ktorá sa sústredí na automobilový priemysel a Johnson Controls s aktivitami v hospodárnosti budov a vo výrobe batérií. Následne budova na bratislavskej Štúrovej ulici prešla takzvaným mäkkým oddelením, keď vedľa seba naďalej sedeli tí istí ľudia, ale už z iných firiem. Johnson Controls však mal pred sebou väčší rast a rýchlo presunul svoju pozornosť na budovanie jedného tímu, keďže spoločnosť dokončila fúziu so spoločnosťou Tyco, jednotkou v protipožiarnych a bezpečnostných riešeniach, niekoľko týždňov od Adient separácie.

Ďalší krok už v lete

K najdôležitejšiemu kroku dôjde v júli a auguste, kedy sa bratislavské biznis centrum spoločnosti Johnson Controls presťahuje do novej budovy. Hlavným dôvodom prečo sa firma ešte pred rokmi rozhodla sťahovať bolo to, že jej zamestnanci pracovali v piatich rôznych budovách, ktoré navyše kapacitne nevyhovovali. Lokácia na jednom mieste, v jednej budove poskytuje obrovskú možnosť rásť. „Aj tento rok sme chceli prebrať nové aktivity, ale už nemáme priestor. Tým ako sme sa rozrastali, sme boli nútení nahradiť rokovacie miestnosti kanceláriami. V novej budove v blízkosti Dunaja v centre Bratislavy máme viac ako dvojnásobný počet týchto miestností. Takisto je tam jedáleň, škôlka, posilňovňa a lepšie parkovacie možnosti,“ hovorí M. Užík. „Toto vybavenie a služby kopírujú potreby zamestnancov, navyše športové priestory a relaxačné možnosti na pracoviskách sú na západe bežné. Inšpirovali sme sa zázemím pobočiek Johnson Controls inde vo svete a prenášame ho do Bratislavy,“ dodáva finančný riaditeľ bratislavského centra. Spoločnosť Johnson Controls bola zvolená ako top zamestnávateľ na Slovensku vo výrobnom a priemyselnom sektore a pracuje na tom, aby zabezpečila, že budú naďalej atraktívnym zamestnávateľom.
V súčasnosti sa dôraz kladie na prepojenie firiem Johnson Controls a Tyco po ich fúzií v roku 2016. Ako vidia túto úlohu zamestnanci? „Naše centrum nadobudne ešte väčší význam pre celú firmu. To je podľa mňa isté. Napriek očakávaným výzvam, ktoré sú prirodzenou súčasťou rastu nášho biznis centra si Bratislava Business Center zachováva svoje miesto významného administratívneho centra a zvýrazňuje úspešnosť bratislavského projektu, jeho vitalitu a potenciál do budúcna,“ hovorí Tomáš Remenár, riaditeľ ľudských zdrojov pre centrá zdieľaných služieb spoločnosti Johnson Controls, ktorý nastúpil do firmy v máji 2007 na pozíciu náborového pracovníka a biznis partnera na oddelení ľudských zdrojov. Služobne oveľa mladší Emirjan Zefi, ktorý nastúpil začiatkom roka 2017 na rotačný program na finančnom oddelení dopĺňa: „Myslím, že všetky tieto zmeny prinesú veľké kariérne možnosti a výzvy pre tých, ktorí si chcú budovať kariéru v našej firme.“
Pre bratislavské centrum ostáva naďalej prioritou starostlivosť o zamestnancov. „To, čo od nás ľudia žiadajú sa v čase mení. S tým, čo fungovalo pred desiatimi rokmi by sme už neuspeli. Čo sa týka školení a tréningov, tak tie možnosti sú prakticky neobmedzené. Bratislavské biznis centrum spoločnosti Johnson Controls vie, aké dôležité je byť konkurencie schopné a nových zamestnancov láka aj prostredníctvom silnej orientácie na komunitu a neustále vytváranie nových pracovných pozícií. Pracujeme na tom, aby sme boli inovatívni a naďalej rozvíjame spôsoby ako vytvoriť vhodné pracovné prostredie v našom biznis centre. Veľmi sa tešíme z našej novej budovy, z benefitov, ktoré prinesie pre našich zamestnancov a z toho, že nám poskytne možnosť rásť aj naďalej,“ dodáva M. Užík.

Už ubehlo desať rokov? Akoby to bolo včera

Prečo si Johnson Controls v roku 2006 zvolil pri výbere lokality pre nové centrum práve Bratislavu? Hovorí o tom Mike Wysong, CFO (Chief Financial Officer) a viceprezident pre IT v divízii hospodárnosti budov v Johnson Controls:
„Dobre, takže vám poviem príbeh “zo včera”. Približne pred jedenástimi rokmi ma môj šéf požiadal, aby som vo východnej Európe vyhľadal vhodnú lokalitu na otvorenie všeobecného administratívneho podporného centra. Analyzoval som desať lokalít od Gdaňska po Sofiu, od Kyjeva po Brno. Navštívil som miestne univerzity, prešiel som si dostupné voľné priestory, v každom meste som sa stretol s ich výbormi pre rozvoj, mal som zmapovanú dopravu po celej Európe a hovoril som s mnohými riaditeľmi lokálnych centier zdieľaných služieb.

pr_johnson_controls_03

Slovensko pre nás vtedy nebola žiadna neznáma. Vývojové centrum v Trenčíne sme otvorili len nedávno, mali sme automotive závod pri Bratislave. Doprava z Viedne bola bezproblémová, univerzity pripravovali špičkových študentov a ja som si už predstavoval moment, kedy sa dokončí rekonštrukcia budovy, ktorá bude niesť meno BBC – Bratislava Business Center. Napriek všetkým spomenutým výhodám, žiadna z nich nebola hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol pre Bratislavu.
V tom, že Bratislava bude najlepšou lokalitou som sa utvrdil až po stretnutí s generálnym riaditeľom jedného z bratislavských centier zdieľaných služieb. On mi odporúčal, aby sme do Bratislavy nešli, pretože tu neuspejeme. Vyhlásil, že to je “ich mesto” a že pri prakticky nulovej nezamestnanosti pre nás nikto nebude pracovať. S prvou silnou skupinou zamestnancov, s filozofiou Johnson Controls a silnou túžbou vyhrať som vedel, že mu raz dokážem, ako veľmi sa mýlil. Slová, ktoré neuvážene povedal, musel viackrát prehltnúť už v prvý rok našej existencie, nehovoriac o ďalších úspešných rokoch, ktoré nasledovali.“

Jeden tím, ktorý buduje spoločnú budúcnosť

Bratislava Business Center pracuje na spájaní firiem Johnson Controls a Tyco.
Stratégiou bratislavského biznis centra spoločnosti Johnson Controls je stať sa podporným multicentrom, väčším integrovaným centrom s rôznorodými sofistikovanými aktivitami. Ako sa k tomu cieľu chce dopracovať hovorí Marián Užík, finančný riaditeľ Bratislava Business Center.

Koľko v súčasnosti zamestnávate ľudí?

Máme 1 100 kmeňových zamestnancov, a taktiež dávame prácu ďalším stopäťdesiatim kontraktným zamestnancom a študentom. Je neskutočné sledovať náš rast, odkedy sa centrum v roku 2007 otvorilo a začínalo len s niečo menej ako sto zamestnancami.

Plánujete rozšírenie centra o nové projekty?

Investovanie do Bratislavy je jednou z priorít spoločnosti Johnson Controls a keďže naša firma naďalej rastie, očakávame, že aj naša prítomnosť v Bratislave bude rásť. Nová budova, do ktorej sa práve sťahujeme bude kapacitne väčšia a vie tak zabezpečiť dostatok miesta pre potenciálny rast.

Má nová budova priestor pre rast bratislavského tímu?

Áno, bude mať viac ako 1 700 kancelárskych miest. Intenzívne sme pracovali na tom, aby sme vytvorili nový domov pre Johnson Controls, ktorý sa bude páčiť aj súčasným, aj novým zamestnanom nášho centra. Budova nám dovoľuje rásť a naviac ponúka množstvo iných výhod, ktoré si môžu naši zamestnanci užiť.

Doménou centra je účtovníctvo, neplánujete viac rozvíjať aj ďalšie segmenty, ako je nákup alebo ľudské zdroje?

Bratislavské biznis centrum spoločnosti Johnson Controls za posledných desať rokov naozaj potvrdilo svoju pozíciu centra excelentnosti. V súčasnosti máme zákazníkov, ktorí centru veria, považujú nás za odborníkov a vyhľadávajú naše služby. V Johnson Controls hľadáme vhodný prevádzkový model a najlepšie možné umiestnenie pre naše segmenty, ktoré by podporili nové projekty. Centralizácia a štandardizácia zašli najďalej vo financiách, zatiaľ čo iné aktivity stále skúmajú tieto príležitosti.

Čo od vás žiada biznis, ktorý využíva vaše služby?

V prvom rade je to spoľahlivosť a zodpovednosť. Spracúvame účtovníctvo a firmy si potrebujú byť isté, že ich výkazy sú správne. Naviac sa usilujeme o neustále zlepšovanie procesov a implementáciu inovatívnych ideí, ktoré zjednodušia celkový proces a skvalitnia poskytované služby.

Bratislava Business Center sa sústreďuje na postupné odbúravanie manuálne spracúvaných rutinných operácií. O koľko sa zmenil podiel takýchto operácií na výkonoch centra v posledných rokoch?

Nemáme to zmapované v presných štatistikách, asi by to ani nešlo. Systém sa vyvíja a operácie, ktoré sme si kedysi ani nevedeli predstaviť, že sa budú dať zautomatizovať, sú už dnes takto nastavené. Na každom oddelení sú iné možnosti. Spôsobov, ako to robíme je niekoľko: používame najlepšie overené postupy v brandži, nastavenia v ERP systéme alebo robotickými riešeniami.

Má automatizácia súvislosť aj s motiváciou ľudí, ktorí sa dostanú k síce zložitejšej, ale motivujúcej práci?

Áno, nikoho zo zamestnancov nebaví robiť tie isté transakcie dokola. To je hlavný dôvod fluktuácie a tomu sa snažíme predchádzať. Automatizácia dovoľuje centru preberať viac aktivít a vedie nás k ďalšiemu cieľu – stať sa multicentrom, väčším integrovaným centrom s rôznorodými aktivitami. Smerujeme k tomu, že sa budú preberať aktivity, pri ktorých sa kedysi zdalo, že sa nedajú centralizovať alebo štandardizovať, či robiť výkazy z jednej lokácie. Vidieť, že to ide a stalo sa to trendom.

Čo bude určovať vývoj centra v najbližšej budúcnosti?

Johnson Controls a Tyco sa v súčasnosti zlučujú. Najbližšie tri roky nás čaká spájanie procesov týchto dvoch veľkých firiem. Zanalyzujeme procesy Tyco, potom procesy Johnson Controls a rozhodneme sa pre to najlepšie z oboch spoločností. Tvorí sa jeden tím, vzniká nová firma.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Tagy PR články