Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Deti antivaxerov majú v talianskych školách zákaz vstupu

02.05.2018, 20:15 | ČTK

Talianske školy a škôlky začali vylučovať zo svojich tried deti, ktorým rodičia nezabezpečili povinné očkovanie. Opatrenie sa ako prvých dotklo štyroch detí v materských školách v oblasti Turína na severe krajiny.

  • Tlačiť
  • 19

Podľa agentúry ANSA tak ide o prvé dôsledky zákona o povinnom očkovaní, ktorý presadila ministerka zdravotníctva Beatrice Lorenzino.

Riaditeľka dvoch turínskych materských škôl Elena Cappaio upozornila rodičov dvoch detí, že pre ich ratolesti zostávajú brány zariadenia uzavreté do vykonania nápravy.

„Taký je zákon,“ povedala E. Cappaio. „A nebudú môcť nič robiť, kým nedostanem doklady, ktoré potvrdzujú, že zákon dodržiavajú,“ dodala.

Rovnaký krok urobila aj škôlka v obci Collegno neďaleko Turína. Naopak podľa ANSA škôlka a škola vo Valle d'Aosta ešte umožnili príchod ôsmim neočkovaným deťom.

Neprehliadnite

Talianski zákonodarcovia schválili povinné očkovanie detí proti desiatim chorobám vlani v júli okrem iného pod vplyvom výrazného nárastu počtu prípadov osýpok.

Deti v školskom veku majú podstupovať vakcináciu okrem iného proti osýpkam, zápalu mozgových blán, tetanu, detskej obrne, mumpsu a čiernemu kašľu.

Rodičia, ktorí svojich potomkov očkovať nenechajú, riskujú správnu pokutu do výšky 500 eur.

Oproti roku 2016 Taliansko o rok neskôr zaznamenalo trojnásobný počet ochorení osýpkami. Podiel dvojročných detí, ktoré sú očkované proti tejto nákazlivej chorobe, sa znížil z viac ako 90 percent pod 80 percent. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by zaočkovanosť mala byť 95-percentná a vyššia.

Proti zákonu niekoľko týždňov protestovali jeho odporcovia, ktorí tvrdia, že vo väčšine krajín Európskej únie očkovacia povinnosť nie je. Kvôli obavám z vedľajších účinkov očkovania odmietajú v Európe a v USA očkovať svojich potomkov desiatky tisíc rodičov.

  • Tlačiť
  • 19

Tagy očkovanie, zdravotníctvo