Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Detí už viac nebude. Žien v plodnom veku rýchlo ubúda

06.02.2019, 17:42 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

Graf týždňa | Na Slovensku sa vlani narodilo bezmála 58-tisíc detí, teda zhruba rovnaký počet ako v roku 2017. Vyplýva to z čísel Štatistického úradu za jedenásť mesiacov vlaňajška. Napriek rastu priemerného počtu detí na jednu ženu sa však už počet živonarodených zvyšovať nemá. Môže za to množstvo žien v plodnom veku, ktoré už niekoľko rokov klesá.

  • Tlačiť
  • 57

Odkedy štatistici pred niekoľkými rokmi zmenili metodiku vykazovania pôrodnosti Sloveniek (nepočítajú už deti narodené občiankam dlhodobo žijúcim v zahraničí), počet živonarodených detí len mierne presahuje počet zomrelých. Okrem oficiálne pozitívneho migračného salda tak Slovensko stále zaznamenáva aj malý prirodzený prírastok obyvateľstva.

Vývoj pôrodnosti a úmrtnosti na SlovenskuZdroj: Štatistický úrad SR

Neprehliadnite

Pozitívnou správou je, že priemerný počet detí počas života ženy už dlhšiu dobu mierne rastie. Vlani podľa odhadu TRENDU dosiahol najvyššiu hodnotu od roku 1994: 1,54 až 1,55 dieťaťa na ženu. Približuje sa tak k priemeru Európskej únie, ktorý v roku 2016 dosiahol hodnotu 1,60 (viď graf nižšie). Takzvaná úhrnná plodnosť v susednom Česku už európsky priemer prekonala.

Počet detí na jednu ženu mierne rastieZdroj: Eurostat, ČSÚ, VDC, za rok 2018 odhad TRENDU

Prognózy Výskumného demografického centra (VDC) i Európskej komisie počítajú s tým, že počet detí na jednu ženu bude ďalej rásť smerom k hodnotám 1,6 až 1,8 dieťaťa na ženu. Ročný počet novorodencov to však už nezvýši, keďže sa postupne znižuje počet žien v plodnom veku.

Menej a menej žien môže rodiť detiZdroj: Štatistický úrad SR, odhad pre rok 2018 podľa prognózy VDC

Žien vo veku 15 až 44 rokov ubúda aktuálne tempom 16-tisíc ročne (1,5 percenta). Ich počet je tak už najnižší od 80. rokov minulého storočia a voči maximu z roku 1999 je nižší o 140-tisíc žien. Preto prognózy vo svojich základných scenároch počítajú aj s postupne klesajúcim počtom narodených detí. Z dnešných 58-tisíc postupne na 46- až 48-tisíc v roku 2030. To už bude menej ako počet zomretých, čím sa populácia Slovenska začne znižovať.

Znižujúci sa počet žien v plodnom veku je tiež jedným z dôvodov, prečo by ani hypotetický okamžitý nárast úhrnnej plodnosti na 2,1 dieťaťa na ženu zásadne nepomohol dlhodobej udržateľnosti slovenských verejných financií, ako to vypočítala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Dlhodobú udržateľnosť najnovšie ohrozuje návrh ústavného zákona na zastropovanie dôchodkového veku. Keďže za návrh neexistuje potrebná ústavná väčšina 90 zákonodarcov, poslanci ho odložili na ďalšiu schôdzu národnej rady. Opakovane ho odsúvajú už od júna minulého roku.

  • Tlačiť
  • 57

Tagy demografia, deti, graf týždňa, pôrodnosť, ženy