Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dlh v rezorte zdravotníctva vzrástol

03.10.2003, 12:16 | SITA

Dlhy v zdravotníctve za prvý polrok 2003 vzrástli o 3,232 mld. Sk, čo je o 1,268 mld. Sk menej ako predpokladaný rast vo výške 4,5 mld. Sk. Celkový dlh k ultimu júna predstavoval 27,973 mld. Sk.

  • Tlačiť
  • 0

Dlhy v zdravotníctve za prvý polrok 2003 vzrástli o 3,232 mld. Sk, čo je o 1,268 mld. Sk menej ako predpokladaný rast vo výške 4,5 mld. Sk. Celkový dlh k ultimu júna predstavoval 27,973 mld. Sk, z čoho istina predstavovala 23,607 mld. Sk.

Vyplýva to zo správy o vývoji záväzkov po lehote splatnosti v rezorte zdravotníctva, ktorou sa na budúci týždeň bude zaoberať vláda. Zdravotné poisťovne sa na dlhu podieľali sumou 10,086 mld. Sk a zdravotnícke zariadenia čiastkou 17,887 mld. Sk.

Na znížení tempa rastu dlhu sa podľa ministerstva zdravotníctva prejavila funkcia nových vlastníckych vzťahov vo forme delimitácie a transformácie zdravotníckych zariadení. Očakávaný efekt malo avizované zavedenie poplatkov za recept, keď sa poistenci snažili predzásobiť.

To sa prejavilo prudkým nárastom výdavkov na lieky, ktoré zvýšilo dlh zdravotných poisťovní o 1,32 mld. Sk. Toto predzásobenie je však podľa ministerstva jednorazové a predbežné analýzy z tretieho kvartálu 2003 signalizujú výrazný pokles výdavkov na lieky vo výške až 1 mld. Sk počas letných mesiacov.

Ministerstvo zdravotníctva v rámci reformy pripravuje ďalšie opatrenia s cieľom zastaviť rast dlhu v zdravotníctve.

V nasledujúcom polroku je podľa neho možné očakávať pozitívny efekt najmä zo zavedenia poplatkov za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, nových princípov kategorizácie a systému hodnotenia riaditeľov zdravotníckych zariadení.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)