Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dlh voči lekárňam presiahol 6 mld. Sk

31.07.2003, 14:21 | SITA

Dlh zdravotných poisťovní voči lekárňam za lieky a zdravotné pomôcky presiahol 6 mld. Sk. Hoci zákon stanovuje lehotu splatnosti 30 dní, poisťovne s platbami meškajú až 180 dní. Najkratšie lehoty má VZP Dôvera, najviac mešká Všeobecná zdravotná poisťovňa.

  • Tlačiť
  • 0

Dlh zdravotných poisťovní voči lekárňam za lieky a zdravotné pomôcky presiahol 6 mld. Sk. Hoci zákon stanovuje lehotu splatnosti 30 dní, poisťovne s platbami meškajú až 180 dní. "Najkratšie lehoty má VZP Dôvera, najviac mešká Všeobecná zdravotná poisťovňa," uviedla členka Prezídia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Katarína Hruškovičová.

Nedoplatený dlh za zrušenú poisťovňu Perspektíva dosiahol asi 120 mil. Sk. Podľa Hruškovičovej už uplynula lehota, počas ktorej mal štát vyplatiť dlhy Perspektívy, nič sa však nestalo.

"Keď sme sa na ministerstve zdravotníctva pýtali, kde je chyba, odpovedali nám, že nevedia, podľa ktorého zákona majú postupovať - či podľa obchodného zákonníka alebo zákona o zdravotnom poistení," povedala K. Hruškovičová.

SLeK sa obáva, že finančné prostriedky na riešenie zadlženosti verejných lekární sú nereálne. "Lekárnici sa do súčasnej situácie nedostali vlastným zavinením, ale dôsledným dodržiavaním platnej legislatívy," zdôraznila K. Hruškovičová.

"Doposiaľ nemáme kompenzované zvýšenie dane z pridanej hodnoty zo 6 % na 10 %. Ak sa zavedie ohlasovaná sadzba vo výške 19 %, prinesie to zvýšenie nákladov na lieky približne o 3 mld. Sk," uzavrela K. Hruškovičová.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)