Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do boja o šéfa Lesov SR sa zapojili bankár Vinš, aktivista Mičovský aj IT-čkár Legiň

27.09.2016, 09:54 | Ivan Haluza | © 2016 News and Media Holding

Nová ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) stiahla z vedenia štátnych Lesov SR skorší manažment svojho predchodcu Ľubomíra Jahnátka hneď po nástupe do funkcie. Odvtedy však podnik stále nemá trvalého generálneho riaditeľa. Zároveň však záujem o tento post narastá. Do prvého kola výberu nového šéfa, ktoré bolo v lete zrušené, keďže nikto z uchádzačov na pohovoroch nesplnil očakávania ministerstva, sa prihlásilo päť záujemcov. V práve prebiehajúcom druhom kole rezort dostal už sedem prihlášok.

  • Tlačiť
  • 0

Dve mená z prvého kola sa zopakovali. Bývalý bankár Karol Vinš i lesnícky aktivista a bývalý poslanec parlamentu Ján Mičovský. Pribudlo k nim však aj päť nových mien. Štyria dlhoroční lesníci Jozef Staško, Marian Staník, Radomír Nečas a René Kozáčik a tiež IT-čkár Andrej Legiň, ktorý však istý čas spravoval aj informačné systémy podniku Lesy SR.

Neoblomná dvojka

K. Vinš je jediný, kto mal s týmto postom v minulosti skúsenosti a navyše počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu zanechal na čele Lesov SR, často atakovaných aj špekulantmi s politickým krytím, ktorým ide o lacnejšie drevo či poľovné revíry, dobrý dojem.

Podnik výrazne zefektívnil, sprehľadnil predaj dreva a rozbehol aj výrobu energetickej štiepky. Lesníci sa spočiatku obávali, čo do ich sektora prinesie manažér, ktorý s ním predtým žiadne skúsenosti nemal. Napokon jeho prácu sami vyzdvihovali.

Navyše, K. Vinš mal z podniku neskôr odísť na vlastnú žiadosť, práve po tom, čo bol politikmi tlačený do nevýhodných prenájmov revírov. Ak by v tendri uspel práve on, bol by to pre mnohých ľudí z lesnícko-drevárskeho sektora signál, že novému vedeniu ministerstva ide naozaj o stransparentnenie štátnych lesov, ktoré boli počas minulej jednofarebnej vlády Smeru spojené hneď s viacerými kauzami.

V prvom kole podľa informácii TRENDU pritom k odmietnutiu K. Vinša v skutočnosti vôbec neprišlo. Pre iné vážne osobné záležitosti sa totiž nedostavil na finálny pohovor. Po svojom odchode z Lesov SR pritom za ostatných desať rokov prešiel viacerými veľkými firmami lesnícko-drevárskeho zamerania nielen na Slovensku, ale aj v Česku.

Karol VinšZdroj: Foto - Maňo Štrauch

Prvýkrát ho pritom na post šéfa štátnych Lesov nominovala Strana maďarskej koalície, a tak by sa teraz mohlo zdať, že sa chce do podniku vrátiť s podporou koaličného Mostu, do ktorého prešli aj mnohí politici SMK.

Podľa informácií TRENDU však ide do výberu na vlastnú päsť a chce si odskúšať, ako vážne SNS myslí svoje skoršie vyjadrenia o tom, že chce aby zo slovenských lesov získavali viac dreva domáci spracovatelia a aby tak naopak klesali vývozy neopracovaného dreva do cudziny. Práve to je jeden z nosných problémov celého domáceho biznisu s drevom.

J. Mičovský síce neoplýva až tak veľkými manažérskymi skúsenosťami, keďže v minulosti pracoval iba na tlačovom odbore Lesov SR. Pred verejnosťou sa však zviditeľnil tým, že vždy otvorene upozorňoval na viaceré špinavosti, ktoré sa v podniku diali. Držiteľ ocenenia Biela vrana za odhaľovanie nekalostí na pôde štátnych lesov sa v minulom volebnom období dostal aj do parlamentu za Obyčajných ľudí.

Lesníci i IT-čkár

Ďalší traja kandidáti sú priamo zvnútra Lesov SR. Jozefa Staška ministerka G. Matečná pred pár mesiacmi poverila dočasným trojmesačným vedením Lesov SR. To však z neho ešte nerobí najhorúcejšieho favorita.

V prvom kole totiž neuspel ani jeho kolega Jozef Bystriansky, ktorého si tiež na dočasné trojmesačné šéfovanie Lesom SR ministerka vybrala ihneď po nástupe do funkcie. To, že dočasných šéfov treba striedať vždy po tejto dobe ukladá ministrom zákon.

Do druhého kola výberu riadneho šéfa sa už potom J. Bystriansky nehlásil. Teraz to okrem J. Staška zvnútra podniku skúša aj jeho dočasný ekonomický riaditeľ Marian Staník. A tiež riaditeľ jedného z odštepných regionálnych závodov Lesov SR – šéf šaštínskej dcéry Radomír Nečas.

Lesníkom je aj štvrtý záujemca René Kozáčik, ktorý ale nie je spojený s veľkými štátnymi Lesmi SR ale so záhoráckymi Vojenskými lesmi, ktoré spravuje ministerstvo obrany.

Posledný záujemca s elektrotechnickým vzdelaním Andrej Legiň sa o post šéfa Lesov SR dosť prekvapujúco zaujíma z postu vedúceho služobného Úradu priemyselného vlastníctva.

U ochrancov originálnych značiek a receptúr strávil skoro svoj celý kariérny život. Iba na pár rokov odišiel robiť šéfa informačných technológii Lesov SR a bol aj v slovenskej dcére českej IT firmy HA-SOFT SK.

K biznisu ekológia

Teraz musí každý z uchádzačov vypracovať návrh stratégie rozvoja Lesov SR v rámcoch aktuálneho programového vyhlásenia vlády.

Ambíciou rezortu pôdohospodárstva je zabezpečiť efektívne a transparentné riadenie podniku, ale zároveň aj čo najlepšiu ochranu lesov. „Prvoradou úlohou lesníkov je starostlivosť o stromy a lesy udržateľným spôsobom. Aby slúžili nielen ekonomicky, ale aj rekreačne a ekologicky celej spoločnosti,“ zdôrazňuje G. Matečná.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy generálny riaditeľ, Lesy SR, Most-Híd, SNS

Diskusia (0 reakcií)