Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do lekární prenikajú nadnárodné firmy

26.10.2002, 21:34 | SITA

Napriek tomu, že zákony umožňujú vlastníctvo lekární iba fyzickým osobám-lekárnikom, nadnárodné firmy prenikajú na trh pomocou nastrčených lekárnikov, ktorí vystupujú ako majitelia. Uviedol to prezident Slovenskej lekárnickej komory Peter Mihálik.

  • Tlačiť
  • 0

Napriek tomu, že zákony umožňujú vlastníctvo lekární iba fyzickým osobám-lekárnikom, nadnárodné firmy prenikajú na trh pomocou nastrčených lekárnikov, ktorí vystupujú ako majitelia. Po 3. lekárnickom kongrese to pre agentúru SITA uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Peter Mihálik."Nadnárodné firmy sa takouto formou snažia vytvárať reťazce, pričom používajú metódy neprijateľné pre lekárnikov, pretože ich tak zbavujú predmetu podnikania a likvidujú slobodný výkon ich povolania," povedal Mihálik."SLeK bude pokračovať v úsilí, aby sa lekárne nestali korisťou nadnárodných firiem. Tým by sa znížila úroveň poskytovaných služieb, pretože zamestnanec sa snaží takpovediac len do výšky svojho platu, kým majiteľovi ide o udržanie svojej lekárne," zdôraznil Mihálik.Zároveň však pripustil, že možnosti, ako zabrániť prieniku firiem do slovenských lekární, sú obmedzené. "SLeK má na svojej strane zákon, ale i kontrolné a riadiace právomoci aj v oblasti etiky," pripomenul Mihálik.Lekárnická komora sa podľa svojho prezidenta snaží sa dosiahnuť uzatvorenú sieť lekární, takže by sa istý čas už nezvyšoval počet prevádzok. V súčasnosti si podľa zákona môže lekáreň založiť len fyzická osoba s adekvátnym farmaceutickým vzdelaním.Na Slovensku však ešte existujú aj lekárne, ktoré vlastnia právnické osoby. Tie si založili prevádzky ešte v čase, keď to legislatíva umožňovala.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)