Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do mája by mali DRG ovládať lekári a sestry

02.01.2014, 11:45 | SITA

Školenia začali v apríli 2013, do konca tohto roka by so systémom malo vedieť pracovať vyše tritisíc ľudí

  • Tlačiť
  • 1

Zavádzanie DRG (skupiny súvisiacich diagnóz) na Slovensku bude v aktuálnom roku pokračovať školeniami užívateľov systému ako aj prípravou v poradí druhej verzie SK-DRG. Ako uviedla hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Soňa Valášiková, v tomto roku by malo byť vyškolených ďalších 680 manažérov.

Do mája by mali DRG ovládať už kóderi a teda lekári a zdravotné sestry. Postupne sa školiť začnú aj ďalšie kategórie užívateľov, a to odborne spôsobilé osoby. Doškolení v tomto roku budú aj národní metodici, ktorí sa vzdelávať začali ako prví ešte vlani. Na konci roka by malo vedieť so systémom DRG pracovať celkovo 3 126 osôb.

ÚDZS, ktorý na Slovensku zastrešuje zavedenie DRG, financuje vzdelávanie vďaka nenávratnému finančnému príspevku. „Odhadované celkové výdavky vyplývajúce zo zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku pre rok 2014 sú k dnešnému dňu vo výške 5 392 213,68 eur, z čoho 1 942 140,56 eur je financovaných z prostriedkov úradu,“ uviedla S. Valášiková. Ďalších 476-tisíc eur úrad vyplatí v tomto roku nemeckej spoločnosti InEK, s ktorou spolupracuje na slovenskej verzii DRG. 

Školenie sa rozbehlo v apríli 2013, najprv sa zaúčali národní metodici, ktorí následne vzdelávajú ďalšie kategórie užívateľov. Od konca júla do začiatku novembra minulého roka sa realizoval prvý cyklus školenia 960 kóderov, druhá fáza, ktorá začala v polovici novembra, sa ukončí v máji 2014. Ako uviedla S. Valášiková, počet nahlásených účastníkov je 1 120. Od konca októbra až do záveru minulého roka bolo pre užívanie DRG pripravených aj 120 manažérov. 

Vzdelávanie užívateľov systému DRG sa realizuje v dvoch etapách. Prvá je venovaná medicínskej problematike, druhá zase ekonomickej. Na druhej etape začal úrad pracovať v jeseni uplynulého roka. „Okrem školiacich aktivít sa v rámci projektu vzdelávania začali v septembri 2013 práce súvisiace s ekonomickými analýzami a s prípravou ekonomickej časti vzdelávania,“ vysvetlila S. Valášiková. Ako dodala, v minulom roku v rámci realizácie systému DRG nezaznamenala žiadny sklz. 

Podľa pôvodného harmonogramu mala byť pilotná verzia SK-DRG 1.0 pripravená na jar 2012, následne prevádzka DRG na úrovni zberu dát, ako aj vzdelávanie užívateľov systému sa malo začať od januára 2013, úhrady podľa nového systému mali prísť na rad o rok na to. Plán sa však pozdržal a zavedenie DRG sa presunulo na rok 2016. 

DRG zavádza platbu za skupiny diagnóz s podobnou klinickou a ekonomickou náročnosťou, nemocnice má motivovať k väčšej efektívnosti, zdravotné poisťovne vďaka nemu dostanú priestor na transparentnejšie alokovanie zdrojov.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy zdravotníctvo