Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Do NASA priletelo tisíce žiadostí o prácu vo vesmíre

21.02.2016, 15:50 | ČTK

Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) hlási rekordný počet žiadostí, záujem stať sa astronautom má 18 300 ľudí. Je to takmer trojnásobok kandidátov, ktorí sa ozvali pri predchádzajúcom nábore v roku 2012, a rovnako bol pokorený aj doterajší rekord 8-tisíc prihlášok z roku 1978, napísala NASA na svojom webe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

„Nie je to pre mňa vôbec žiadne prekvapenie, že sa toľko Američanov z rôzneho prostredia chce pridať k našej... ceste na Mars,“ uviedol  riaditeľ NASA Charlie Bolden, ktorý je sám bývalý astronaut. „Niekoľko mimoriadne nadaných mužov a žien sa stane astronautmi vybranými do tejto skupiny, ktorá opäť odštartuje do vesmíru z pôdy Spojených štátov v lodi americkej výroby,“ dodal.

NASA prijímala žiadosti od 14. decembra do 18. februára, ale proces výberu potrvá poldruha roka. V závere zostane osem až 14 osôb, ktorí budú mať príležitosť stať sa kandidátom na astronauta. Konečný výber vesmírna agentúra oznámi v polovici budúceho roka.

Najprv komisia pre výber astronautov preštuduje podané žiadosti a posúdi predpoklady každého kandidáta. Potom pozve najvhodnejších z nich do Johnsonovho vesmírneho strediska v Houstone na pohovor, následne vykoná konečnú selekciu a nových kandidátov pošle na výcvik.

Kandidátov potom čaká približne dvojročná úvodná príprava, ktorá zahŕňa prácu so systémami kozmickej lode, zvládnutie výstupov do otvoreného vesmírneho priestoru a taktiež tímovú spoluprácu. Súčasťou je taktiež výučba ruského jazyka kvôli spolupráci s ruskými kozmonautmi na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Tí, ktorí výcvik dokončia, budú určitú dobu najprv vykonávať rôzne technické práce. Až neskôr budú môcť byť vybraní do posádok pre ISS, pre budúcu loď NASA Orion alebo pre niektorú z dvoch komerčných lodí, CST-100 Starliner a Dragon, ktoré v súčasnosti vyvíjajú firmy Boeing a SpaceX.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy NASA, práca, vesmír

Diskusia (0 reakcií)