Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôchodca, ktorý nevolí, nie je zaujímavý

10.05.2019, 11:00 | © 2019 News and Media Holding

Názor | Dôchodcovia sú spoľahliví voliči. Voliť a chodiť do kostola sa skrátka patrí. Na korupčné škandály nie sú citliví. Nečakajú na žiadne reformné programy, ale na pár vrúcnych slov o úcte k šedinám a tradíciám. Za zážitok na oslavách MDŽ v kulturákoch a vianočné dôchodky sú ochotní brániť svoje politické idoly až za hrob. Smer to vie. Aj SNS to vie. A podľa toho robia svoju politiku.

  • Tlačiť
  • 10

Vládni lídri sa nenechajú vyrušovať argumentami opodstatnenosti. Smer hovorí o zdvojnásobení vianočných dôchodkov a SNS chce oslobodiť seniorov od platenia koncesionárskych poplatkov. Padol dokonca návrh, aby sa minimálny dôchodok zvyšoval rovnako ako minimálna mzda. V paralelnom vesmíre koaličných lídrov sa tieto návrhy zdôvodňujú údajnou sociálnou zraniteľnosťou seniorov.

Štatistiky však jasne uvádzajú, že v ohrození chudobou žije menej ako sedem percent dôchodcov, v prípade neúplných rodín s deťmi je to viac ako 40 percent. Prečo teda nenavrhnúť vianočný rodičovský príspevok, alebo extra prídavok na dieťa či dávku v hmotnej núdzi? Ponúka sa odpoveď, že sociálne cítenie koaličných strán je podmienené volebnými ziskami. Ako nedávno upozornil Denník N, tesná väčšina voličov Smeru je dnes vo veku 60 a viac rokov.

Neprehliadnite

Koalícia síce nedávno zvýšila materské a Smer aktuálne hovorí aj o ambícii významnejšie navýšiť rodičovský príspevok, ale tieto opatrenia vždy prichádzajú paralelne aj s politikami typu zastropovania dôchodkového veku či uzákonením trinásteho dôchodku.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy dôchodca, Názory, seniori