Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Dôchodky v roku 2012 stúpnu o 14 eur, ďalší rok o 11 eur

12.10.2010, 11:39 | Jana Morháčová | © 2010 News and Media Holding

Zmení sa aj valorizácia penzií, všetkým porastú o pevnú sumu

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Dôchodky sa na prelome rokov budú poslednýkrát zvyšovať o percentuálnu čiastku. Nasledujúce dva roky si všetci dôchodcovia polepšia rovnako – o pevnú čiastku takmer 27 eur. Uvádza sa to v návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na nasledujúce tri roky, ktorý už schválila vláda a čoskoro sa ním bude zaoberať parlament.

Od januára budúceho roku sa všetky dôchodky zvýšia paušálne o 1,8 percenta. Takýto mechanizmus valorizácie penzií zaviedla ešte bývalá vláda Roberta Fica. Percento sa vypočítavalo podľa vývoja inflácie a priemerných platov.

Od roku 2012 sa bude princíp meniť. Všetci penzisti si k dôchodku pripíšu rovnakú pevnú sumu, o ktorej rozhodne vláda. V roku 2012 to má byť predbežne 14,1 eura mesačne, v roku 2013 sa v rozpočte počíta s navýšením o 11,8 eura mesačne. Z pohľadu priemerného starobného dôchodku na úrovni vyše 350 eur, to bude znamenať zvýšenie približne o tri percentá.

Nevýhodná valorizácia

Štát mení princíp valorizácie penzií s cieľom znížiť rozdiely medzi vysokými a nízkymi dôchodkami. ,,Percentuálne navyšovanie upravuje vysoké dôchodky o vyššiu sumu ako nízke. Zavedenie mechanizmu pevnej sumy predstavuje spravodlivejšie riešenie,“ uviedol pred niekoľkými dňami minister práce Jozef Mihál (SaS).

Zvýšenie o pevnú sumu bude prospešnejšie pre poberateľov nízkych dôchodkov. Pevná suma bude totiž pre nich znamenať vylepšenie o šesť až osem percent. Naopak penzisti, ktorí majú vysoké dôchodky, si polepšia tak o percento či dve.

Pre štátnu kasu znamená takéto tempo zvyšovania penzií každoročné navyšovanie sumy na dôchodky o sedem až osem percent, čo je 300 miliónov eur. Posledné dva roky sa dôchodcom pridávalo v súhrne okolo 200 miliónov eur.

Kabinet Ivety Radičovej tak chce medziročne zvyšovať sumu na dôchodky výraznejšie ako predošlá vláda Roberta Fica. Zatiaľ však nie je jasné, či na budúci rok zostane zachovaný vianočný príspevok vyplácaný k dôchodkom. Minister práce Jozef Mihal uviedol, že túto nesystémovú dávku chce zrušiť, prípadne rozpustiť do mesačných dôchodkov.

Odvody vystačia len do júna

Vláda však bude musieť naďalej bojovať s prehlbujúcim sa nedostatkom peňazí na starobné dôchodky. Chýbajúca suma v kase Sociálnej poisťovne bude rásť a to napriek zmenám v odvodoch, ktoré v rámci šetriaceho balíčka zvýšia príjmy sociálneho poistenia. Štát musí dotáciu Sociálnej poisťovni každoročne navyšovať.

Pomoc štátu je potrebná od roku 2009, po zavedení druhého piliera dôchodcovského sporenia. Vďaka nemu sa časť prostriedkov z odvodov kumuluje na súkromných dôchodkových účtoch ľudí, z ktorých sa bude neskôr vyplácať penzia podľa nasporenej  sumy. Až do minulého roka sa výpadok financoval z peňazí odložených z privatizácia SPP. Vlani sa však tieto prostriedky minuli a štát musel tento rok jednorazovo vložiť do Sociálnej poisťovne vyše 1,5 miliardy eur. Nasledujúce roky jej bude musieť nadeliť stále vyššiu a vyššiu sumu. Medziročne dotácia porastie o 40 miliónov až 70 miliónov eur.

Na budúci rok sa do fondu starobného poistenia vyzbiera z odvodov 2,178 miliardy eur. Reálne však na penzie treba 4,659 miliardy eur. Peniaze vo fonde starobného poistenia vydržia na vyplácanie dôchodkov necelých šesť mesiacov roku. Aby dôchodcovia dostávali penzie celý rok, musí Sociálnej poisťovni pomôcť štát – na budúci rok injekciou vo výške 1,6 miliardy eur.

Fondy sa zlúčia

Súčasne si Sociálna poisťovňa pomáha zostatkami z minulých rokov a na vyplácanie penzií použije aj časť peňazí z ostatných fondov, ktoré sú prebytkové. Ide o fondy, z ktorých sa vypláca napríklad podpora v nezamestnanosti alebo úrazové, či nemocenská.

Odborníci už roky upozorňujú, že je zbytočné členiť odvody aj príjmy Sociálnej poisťovne na niekoľko samostatných fondov, keď v konečnom dôsledku sa prostriedky v nich prelievajú podľa potreby. ,,V najbližších rokoch dôjde určite k zmenám, prvým krokom bude zjednotenie sociálnych odvodov do jedného,“ spresnil minister J. Mihál.

Celkovo bude mať Sociálna poisťovňa v roku 2011 na strane príjmov 6,3 miliardy eur, pričom na odvodoch vyberie spolu 4,7 miliardy eur.

Sociálna poisťovňa v roku 2011 (v mil. eur)

podsystém SP
z odvodov*

tvorba fondu
z odvodov*

výdavky
dávky /dôchodky

zostatok**
v bežnom roku

na konci roka
po započítaní straty
a zostaktov z 2010

spolu

6350

6255

96

480

starobné poistenie

2187 + dotácia štátu 1608

4659

-917

253

invalidné p.

917

833

83

156

nemocenské p.

412

332

79

30

úrazové p.

125

44

81

4

garančné p.

48

50

-2

12

nezamestnanecké p.

241

200

41

17

rezervný fond solidarity

743

0

743

0

Foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy rozpočet, Sociálna poisťovňa