Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Domáca pálenica dostala zelenú od poslancov. Platia však viaceré obmedzenia

20.09.2018 | TASR

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

20.09.2018 | Lubovel

Človek má záhradu, platí za ňu daň, a v nej ovocné stromy napríklad slivky. Záhradu kosí, stromy občas prereže, inokedy poleje a oni sa mu niektorý rok odmenia bohatou úrodou. Tú ešte musí ochrániť pred náletmi škorcov. Nejaké slivky dá do koláčov pár ich zavarí a aj trochu džemu uvarí. Ale sliviek je stále dosť a tak ich deň čo deň zbiera, drví a dáva do suda. Práca je to piplavá a narobí sa pritom dosť.
Slivky v sude vykvasia a okolo Vianoc je ideálny čas pretransformovať ich na destilát, voňavý mok, liečivo pri malom dávkovaní, alebo vzaté z ekonomického hľadiska dlhodobého uchovávateľa hodnoty.
A tu zrazu číha štát a vraví zaplať daň. Občan sa pýta prečo, za záhradu som už daň zaplatil, svoju vlastnú prácu a aj pot som do toho vložil, vlastným drevom pod kotlom kúrim... A tak niektorí občania vozia kvas do pálenice a platia daň z liehu a niektorí v zmysle partizánskych tradícií pália potajmo doma v pivniciach.
Mostu-Híd síce kvitujem, že otvorili túto tému, ale viac už ten zákon snáď ani doprasiť nemohli. To si naozaj myslia, že ten čo doteraz pálil „načierno“ sa dobrovoľne prihlási úradom, bude platiť daň z liehu a bude ku sebe pravidelne pozývať colníkov aby mu niekoľkokrát do roka odplombovávali a zaplombovávali prístroj?
Osobne to vidím tak, že pár penziónov si to dá ako turistickú atrakciu a všetci ostatní pôjdu po starom. Inak je to škoda, lebo to je krok správnym smerom, len hneď šliapli do h*vn* zbytočných regulácii a úradníckych buzerácii.

20.09.2018 | od A do Z

Vykostený zákon od počiatku .A čo ho čaká ešte novelizovaní,dodatkov .atď,atď...Neoplatí sa ani začínať pri tej legislatíve.Politici dali možnosť páliť ,ale nie že (budú páliť) nebudú pri tom dodržovať striktne legislatívu. Apropo ? A sused keď si bude dať chcieť vypáliť u suseda ,ktorý bude mať to alkoholové zariadenie? Môže dať vypáliť? Alebo musí ísť do pálenice ktorá má povolenie od štátu.

20.09.2018 | Dusan Mychalik

Štát má príjem z legálnych páleníc, tu je prvý problém. Pálenice nechcú prísť o monopol, to je druhý problém. Niektoré pálenice si vyskoček nechávajú pre seba. Takže kto nechce mať problémy bude voziť kvas aj naďalej ako trotl do páleníc.
Som zvedavý, koľko bude stáť zariadenie na meranie alkoholu a jeho plombovanie ako bude kontrolované.

21.09.2018 | Brunteles

Očakávam, že k tomuto sa v druhom kroku v tichosti urobia nejaké vykonávacie opatrenia z ktorých vyplynie, že za zamplombovanie a odpolmbovanie sa bude platiť správny poplatok. Aspoň takých 165 eur za každý úkon. Tým bude legálne pálenie vybavené ale MOST povie, že presadil niečo pre ľudí.
Tak ako SMER v stavebnom sporení. Nezrušil ho a ešte aj príspevok od štátu zvýšil. Dostaneš 70 eur od statu. .... ak nezarábas viac ako do 1000 netto a si schopný si usporiť aspoň 2800 eur ročne.
Opatrenia na odfajknutie na nástenku, sľuby splnené!