Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dostane Bratislava nový kultúrny priestor? Primátor Vallo sníva o novom PKO

12.07.2019, 05:13 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Roky protestov a tvrdého boja za záchranu obľúbenej budovy s historickou hodnotou na brehu Dunaja v Bratislave vyšli navnivoč. Park kultúry a oddychu musel ustúpiť developerskému projektu, za ktorým stojí spoločnosť Cresco Group a J&T Real Estate. Výstavba sa mala začať ešte v marci tohto roka, zatiaľ sa na mieste nedeje nič.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy

PKO

Na chabo osvetlenom nábreží Dunaja neďaleko pamätníka židovského rabína Chatama Sófera sa prechádzajú hlúčiky študentov v spoločenskom oblečení. Niektorí mladíci postávajú s cigaretami pri kamennom zábradlí pri rieke, ďalší hľadajú vhodné kríky, do ktorých chcú ukryť v igelitke zabalenú fľašu s lacným tvrdým alkoholom. Je koniec októbra 2010 a bratislavská Univerzita Komenského organizuje svoju pravidelnú beániu.

To je len jedna z mnohých spomienok na legendárne priestory bratislavského Parku kultúry a oddychu. Okrem univerzitných beánií budova dokončená v roku 1955 počas svojej existencie hostila nespočetné množstvo festivalov, koncertov, tanečných predstavení, plesov, prednášok, konferencií či súťaží.

Práve univerzitná beánia v októbri 2010 bola jednou z posledných akcií. O necelé dva mesiace neskôr ju nový vlastník budovy, spoločnosť Henbury Development, definitívne zavrela.

Neprehliadnite

Budovu, ku ktorej si mnoho ľudí vytvorilo citový vzťah, nezachránili protesty aktivistov ani súdne žaloby. V roku 2015 sa do nej zahryzli ťažké mechanizmy a pomaly išla k zemi. O necelých päť rokov neskôr sa však o Parku kultúry a oddychu, teda PKO, začína znova hovoriť.

„Chcel by som, aby mala Bratislava svoj vlastný moderný a flexibilný kultúrny priestor. Je to môj sen a moja výzva,“ prezradil pre TREND bratislavský primátor Matúš Vallo.

Nová koncertná sála

Úvahy o novom multifunkčnom kultúrnom priestore v Bratislave ešte v tejto fáze nie sú ani len na papieri. Malo by však ísť o novú koncertnú sálu pre niekoľko tisíc ľudí

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy PKO