Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Advokát: Dostať sa k darovanému majetku Bašternáka bude ťažké

19.03.2019, 14:00 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Ladislav Bašternák si už odpykáva päťročný trest odňatia slobody za daňový podvod pri prevodoch bytov vo Five Star Residence. Advokát Radovan Pala pre TREND hovorí o tom, či existuje šanca dostať sa k majetku, ktorý daroval rodine.

  • Tlačiť
  • 3

Keď prokurátor v prípravnom konaní nezaistil majetok Ladislava Bašternáka, umožnil mu, aby ho previedol na svoju manželku a brata. Existuje v súčasnosti ešte reálna možnosť, že štát bude môcť na tieto darované majetky siahnuť? 

Na majetok, ktorý v čase nadobudnutia právoplatnosti rozsudku patril odsúdenému, bude vyhlásený konkurz. Štát v zásade získa výťažok zo speňaženia tohto majetku, prípadne z toho, ktorý ostane po skončení konkurzu nespeňažený.

Pokiaľ ide o majetok prevedený na iné osoby pred uložením trestu prepadnutia majetku, tu situácia nie je celkom jednoznačná a aplikácia konkurzného režimu odporovateľnosti nebude bezproblémová. Je zrejmé, že na to, aby účinne bránila špekulatívnym prevodom pred uložením trestu prepadnutia majetku, by musela byť novelizovaná.

Úprava odporovateľnosti podľa zákona o konkurze, ktorej cieľom je zabrániť, aby úpadca prevádzal majetok na úkor veriteľov pred začatím konkurzu, totiž neobsahuje osobitné pravidlá pre konkurz, ktorý je vyvolaný trestom prepadnutia majetku a nie existenciou úpadku. Na to, aby konkurzný správca úspešne odporoval takým prevodom majetku, ktoré zmenšili podstatu, je potrebné splnenie niekoľkých podmienok, ktoré pri prepadnutí majetku nemusia byť splnené.

Prevodmi bez primeranej protihodnoty by podľa súčasnej úpravy musel byť spôsobený úpadok, čo však v tomto prípade zrejme nebude splnené lebo dôvodom konkurzu nie je úpadok ale prepadnutie majetku. Druhou možnosťou je, že ide o prevody, ktorých cieľom je ukrátiť veriteľov, pričom žiadni veritelia sa v konkurze nemusia prihlásiť, takže nie je koho ukrátiť. Tu platí, že štát nemá v konkurze postavenie veriteľa, ale v podstate stojí na strane odsúdeného a má získať výťažok zo speňaženia jeho majetku po vyplatení pohľadávok veriteľov.

Neprehliadnite

Za akých podmienok možno spochybniť darovanie nehnuteľností?

Zákon ráta s tým, že odsúdený sa už pred vyhlásením konkurzu mohol začať zbavovať svojho majetku, napríklad jeho darovaním spriazneným osobám. Je teda otázne, či

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Ladislav Bašternák, Robert Fico