Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dotácie EÚ na bezplatné wifi musia počkať, nastala chyba v systéme

18.06.2018, 21:00 | ČTK

Obce a mestá zatiaľ nedostanú dotácie Európskej únie na inštaláciu bezplatného wifi pripojenia k internetu na verejných miestach. Prvé kolo dotačnej výzvy, ktorá odštartovala 15. mája, muselo byť zrušené. Pre technickú chybu nemohli žiadatelia podať prihlášku za rovnakých podmienok, informovala Európska komisia na webe. Nová výzva bude zverejnená na jeseň 2018.

  • Tlačiť
  • 0

Centrálny príjem žiadostí neevidoval reálny čas prijatia prihlášky, ale čas, ktorý mali žiadatelia nastavený vo svojich počítačoch. Pri čerpaní peňazí pritom záležalo na rýchlosti podania žiadosti.

„Niektorí uchádzači mohli poslať prihlášku o pár sekúnd, alebo o pár minút skôr - v dobrej viere, ale bohužiaľ sa to stalo,“ povedala Českej televízii hovorkyňa Európskej komisie v Slovenskej republike Magdalena Frouzová. Záujem o dotácie bol pritom značný - v Česku o bezplatné wifi prejavilo záujem na 400 obcí a miest, v celej EÚ potom bezmála 18-tisíc miestnych komunít.

Neprehliadnite

Obce mohli získať poukážku v hodnote 15-tisíc eur. V dotačnom programe WiFi4EU je do roku 2019 pripravené 120 miliónov eur. Peniaze sú určené na budovanie bezdrôtového wifi pripojenia zadarmo vo verejných priestoroch, ako sú parky, sídla inštitúcií, knižnice, zdravotné strediská alebo múzeá. Poukážku bude možné využiť aj na čiastočné financovanie drahších projektov. Zvyšok peňazí budú musieť samosprávy zaplatiť z vlastného rozpočtu.

Európska komisia chcela, aby poukážky išli do všetkých členských štátov. Preto sa malo v prvej výzve v každej krajine rozdeliť minimálne 15 poukážok.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy , informatizácia, WiFi

Diskusia (0 reakcií)