Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dotácie na drevodomy dostanú “zelenú“ až ku koncu roka

26.09.2017, 20:12 | TREND.sk

Po spustení dotačného programu Zelená domácnostiam na kotly, slnečné kolektory, fotovoltické panely, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá a programu ministerstva dopravy na zateplenie rodinných domov chce agrorezort prideľovať v rokoch 2017 až 2020 žiadateľom dotáciu na drevodom s nízkou spotrebou energie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

dotácia

Vo svojom rozpočte tento rok počíta ministerstvo pôdohospodárstva na podporu so sumou 1 milión eur. Koľko pôjde na dotáciu v nasledujúcich rokoch teraz ešte jasné nie je. Závisieť to bude vraj aj od toho, či budú mať ľudia o pilotný projekt záujem.

Čakanie na vyhlášku

Podmienky štátnej dotácie ministerstvo upravilo vo vyhláške. Jej pripomienkovanie sa skončilo 25. septembra. Mala by platiť od októbra. Ministerstvo už pripomienky vyhodnocuje.

„Najzásadnejšie z nich boli z ministerstva dopravy a ministerstva financií,“ informovala Zuzana Peiger Ačjaková z ministerstva pôdohospodárstva. Nevedno, ako dlho bude rezort pripomienky zapracovávať do vyhlášky.

„Nevieme, kedy budeme môcť podať žiadosť o štátny príspevok. Pripravujeme si dopredu všetky potvrdenia. Drevodom by sme mali mať postavený do konca septembra,“ povedala nám Marta, ktorá stavia v Pezinku. Obáva sa, či dokáže splniť všetky podmienky na priznanie dotácie.

Z. P. Ačjaková povedala, že pripomienky ovplyvnia konečné znenie vyhlášky. „O platnosti a účinnosti vyhlášky budeme verejnosť včas informovať. Našim cieľom je, aby bola vyhláška účinná do konca jesene tohto roka,“ dodala. Výzva na podávanie žiadostí by teda mohla byť zverejnená v závere roka.

Kritika vyhlášky

„V súčasnosti chce pomaly každé ministerstvo prideľovať občanom nejaké dotácie, aj keby mali byť nesystémové. Podobne je to aj pri zamýšľaných dotáciách na nízkoenergetické drevodomy,“ komentoval zámer ministerstva Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk 

Podľa neho si treba v prvom rade uvedomiť, že bytová politika v SR je v kompetencii ministerstva dopravy a nie ministerstva pôdohospodárstva. Deklarovaným zámerom ministerstva je podpora domáceho drevospracovateľského priemyslu, čo je však ťažko dosiahnuteľné, keďže ľudia si za štátne peniaze môžu kupovať aj drevodomy vyrobené v zahraničí.

„Nebolo by rozumnejšie za štátne peniaze ešte viac podporovať výstavbu chýbajúcich nájomných bytov alebo obnovu bytových a rodinných domov?", pýta sa J. Badida.

Asociácia priemyselných zväzov vyhlášku navrhla stiahnuť z pripomienkového konania. Kritizovala to, že z návrhu nevyplýva, že zhotoviteľom môže byť len podnikateľský subjekt, ktorý využíva výrobky z dreva ťaženého na Slovensku.

Ministerstvu dopravy sa zase nepáčila výška podpory. Pokladá ju za „nesystémovú a neprimerane vysokú v porovnaní s ostatnými podpornými nástrojmi vlastníckeho bývania“. Napríklad priemerný príspevok štátu k hypotéke je ročne 400 eur.

Ministerstvo tiež nevidí dôvod na zníženie výšky podpory v Bratislave alebo jej zvýšenie na dom, ktorý sa nachádza v najmenej rozvinutom okrese. Vyhláškou sa podporuje vlastnícke bývanie, čo nie je podľa rezortu prioritou ani cieľom Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020.

Ministerstvo financií spochybnilo cieľ v predkladacej správe, ktorým je „zvýšenie domáceho dopytu po výrobkoch z dreva ako dôležitého predpokladu zvýšenia miery domáceho spracovania a využitia surového dreva, a tým aj podpory zamestnanosti“, keďže materiál potrebný na výstavbu dreveného domu nebude možné dodávať iba zo slovenských surovín.

Ministerstvu financií sa nepozdávala ani neadekvátne vysoká dotácia, ktorá môže v určitých prípadoch dosiahnuť až 40 percent z obstarávacej ceny domu. Vhodnejšou podporou sú podľa rezortu návratné formy finančnej pomoci na spôsob Štátneho fondu rozvoja bývania.

Ministerstvu sa tiež nepáčilo, že v návrhu absentuje sociálny rozmer a adresnosť podpory, pretože žiadateľom môže byť akákoľvek fyzická osoba, ktorá je občanom SR a má trvalý pobyt na území SR bez toho, aby sa skúmala výška jej príjmov. Dotácie budú môcť byť udelené aj osobám s nadštandardným príjmom.

Koľko a komu

Žiadosť by sa mala 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dotácia

Diskusia (0 reakcií)