Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôvody, prečo by mali ísť mladí k eurovoľbám

17.05.2019, 19:00 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Francúzska politička a šéfka euroskeptickej strany Národné združenie Marine Le Penová si kedysi vyslúžila prezývku madam Frexit. Sľubovala Francúzom, že ak sa dostane k moci, po vzore Spojeného kráľovstva vypíše referendum o zotrvaní v EÚ. Teraz to už neplatí.

  • Tlačiť
  • 4

Referendum po fiasku s brexitom už nesľubuje, no spolu s ďalšími rovnako naladenými stranami chce zmeniť úniu zvnútra. V Bratislave pred niekoľkými dňami povedala, že Európa odopiera národom vlastnú existenciu. Ľudia to podľa nej odmietajú, nechcú byť otrokmi v globalizácii.

Návšteva francúzskej političky na pozvanie šéfa strany Sme rodina Borisa Kollára bola len chuťovkou toho, čo budeme už o pár dní sledovať. Eurovoľby ukážu, či bude pokračovať revolúcia proti EÚ a koľko mandátov uchopia nacionalisti, ktorí hovoria o tom, ako únia pretláča homosexuálov, zánik tradičnej rodiny, zakazuje obľúbené žiarovky a núti krajiny prijímať migrantov.

Predchádzajúce eurovoľby v roku 2014 zaujímali len 13 percent slovenských voličov. Je to historicky najnižšia nameraná účasť v celej Európskej únii. Najhoršia bola účasť voličov medzi 18 až 24 rokov. K urnám z nich prišlo len šesť percent. Tento rok účasť nemusí byť o nič vyššia. Pritom výhody EÚ využívajú práve najviac mladí ľudia, ktorí v nej cestujú, študujú a pracujú.

Paradoxne, aj nedávne simulované voľby na stredných školách naznačujú, že mladých ľudí priťahujú extrémne alebo euroskeptické strany ako ĽSNS Mariana Kotlebu a prekvapením je strana Priama demokracia na čele s Ibrahimom Maigom.

Neprehliadnite

Demokratické sily sú zatiaľ silné

Väčšina strán a kandidátov tradične propaguje sľuby, ktoré sú nesplniteľné, a ide skôr o všeobecné frázy v štýle „Budeme obhajovať národné záujmy“. Je to fráza, ktorej obsah je už vopred odsúdený na neúspech.

Bežná prax je, že europoslanec môže nanajvýš 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy eurovoľby, eurovoľby 2019, mladí ľudia, Použi rozum