Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dron v službách radikálov zabil dvoch ľudí

12.10.2016, 21:01 | SITA

Bojovníci radikálneho hnutia Islamský štát zrejme vôbec prvýkrát zaútočili v Iraku bezpilotným lietajúcim strojom. Ten po pristátí severne od mesta Mosul vybuchol, zabil dvoch kurdskej milicionárov a ťažko zranil dvoch francúzskych príslušníkov špeciálnych jednotiek.

  • Tlačiť
  • 1

Ako informoval francúzsky denník Le Monde, podľa všetkého išlo o pascu. Dron totiž explodoval, keď sa ho pešmergovia, teda kurdskí bojovníci, pokúsili zdvihnúť zo zeme po tom, čo sa zrútil. Zatiaľ nie je jasné, či bomba umiestnená na stroji bola odpálená na diaľku, alebo či explodovala pomocou časového spínača.

Obaja zranení francúzski vojaci boli okamžite letecky prepravení do vojenskej nemocnice vo Francúzsku. Jeden z nich je v kritickom stave. Pri incidente bolo zranených ešte niekoľko Francúzov.

Francúzsko má v Iraku okolo 500 vojakov v rámci západnej koalície vedenej USA. Podľa kurdského ministerstva obrany francúzski vojaci v oblasti pri meste Dahuk, kde dron dopadol, cvičili kurdských bojovníkov.

Kurdi by sa radi zúčastnili pripravovanej ofenzívy s cieľom dobyť druhé najväčšie iracké mesto Mosul, ktoré ovládajú islamisti. V Američanmi vedenej medzinárodnej koalícii proti Islamského štátu sú okrem iného Francúzi, Briti či Kanaďania.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy poisťovne, sprostredkovatelia