Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Drucker nechce elektronické kartičky poistenca

31.10.2016, 14:27 | Mária Hunková | © 2016 News and Media Holding

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Tomáša Druckera navrhuje vláde, aby sa ustúpilo od zámeru zaviesť elektronické kartičky poistenca. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú predložil rezort medzi nezaradené materiály na rokovanie vlády.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Preukazy poistenca s elektronickým čipom malo Národné centrum zdravotníckych informácií, ktorého zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva, začať vydávať od júna budúceho roka v rámci zavedenia elektronického zdravotníctva (eHealth).

Bolo na ne už aj vyhlásené verejné obstarávanie v hodnote viac ako dvadsať miliónov eur. Ďalšie desiatky miliónov mal stáť softvér a hardvér ku kartám.

Neprehliadnite

Aliancia Fair-play a platforma slovensko.digital však koncom minulého roka varovali, že ide o neefektívny nákup. Štát už totiž nemalé prostriedky investoval do elektronických občianskych preukazov (eID), ktoré môžu slúžiť aj pre eHealth. TRENDu to v marci tohto roka potvrdil aj rezort vnútra.

Ministerstvo zdravotníctva najskôr nákup elektonických kartičiek poistenca obhajovalo tým, že eID nemajú všetci občania a klienti poisťovní. Opieralo sa pritom o svoju štúdiu, ktorú im nakoniec ale ministerstvo financií prikázalo prepracovať.

Zrejme na základe prepracovanej štúdie teraz v predkladacej správe k novele zákona uvádza, že „v záujme intenzívnejšieho využívania občianskych preukazov s elektronickým čipom aj v národnom zdravotníckom informačnom systéme sa navrhuje zrušenie vydávania preukazov poistenca s elektronickým čipom ako aj ich používania v národnom zdravotníckom informačnom systéme.“

Ďalej sa píše, že eID budú môcť ľudia využiť nielen na prístup k údajom v elektronickej zdravotnej knižke, ale aj na identifikáciu u lekára.

V rámci pripomienkovania návrhu zákona ministerstvo vnútra uviedlo, že je otázna aj opodstatnenosť ponechania vydávania elektronických preukazov zdravotníckeho pracovníka. Navrhuje, aby aj oni mohli na tento účel využívať elektronický občiansky preukaz.

Rezort zdravotníctva túto pripomienku odmietol zapracovať s tým, že elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka identifikuje rolu lekára, ako aj jeho špecializáciu, čo informácie na eID neobsahujú. „Lekárska obec odmieta eID na výkon zdravotnej starostlivosti,“ dodáva ministerstvo.

Momentálne prebieha skúšobná prevádzka eHealthu na 12 poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, do konca roka by ich malo byť dvetisíc. K plošnému spusteniu eHealthu má dôjsť koncom budúceho roka.

Dovtedy budú zdravotné poisťovne vydávať klasické preukazy poistenca všetkým svojim poistencom bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú elektronický občiansky preukaz alebo doklad o pobyte s elektronickým čipom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Drucker, eHealth