Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dunaj je príliš nízky, niekde nemôžu plávať ani prázdne lode

15.08.2018, 13:28 | TASR

Nízka hladina rieky Dunaj komplikuje na viacerých úsekov plavbu nákladných lodí, a to najmä v Maďarsku, Srbsku a Nemecku. Plavebná spoločnosť Slovenská plavba a prístavy (SPaP) uviedla, že na maďarskom úseku Dunaja jej momentálne stojí niekoľko konvojov.

  • Tlačiť
  • 0

„Najproblémovejší úsek je rkm 1 560,6 – 1 560,8. Momentálne nám chýba asi 30 centimetrov k tomu, aby bola plavba obnovená. Podobne komplikovaná je aj situácia na srbskom úseku Dunaja (oblasť nad Novým Sadom). Na tomto brodovom úseku potrebujeme rovnako 20 až 30 centimetrov vody na obnovenie plavby,“ povedal Stanislav Blaško z SPaP.

Plavba na srbskom a maďarskom úseku Dunaja je podľa neho obmedzená alebo zastavená od začiatku augusta. Horšia situácia je však na nemeckom úseku Dunaja. Tam je situácia komplikovaná od približne 23. júna, s výnimkou piatich dní. Plavba je tu podľa S. Blaška momentálne zastavená.

„Plavbu momentálne realizujeme v určitom obmedzenom režime smerom do Rakúska pre oceliareň Voestalpine. Všetky tovary smerom do Nemecka, alebo, naopak, po prúde Dunaja smerom do Srbska, alebo do Rumunska sú pozastavené,“ spresnil.

Neprehliadnite

Odhadovaný výpadok v prevezených objemoch pre nízku hladinu Dunaja predstavuje podľa neho momentálne zhruba dve tretiny mesačných výkonov SPaP. V objemovom vyjadrení je výpadok približne 100-tisíc ton mesačne.

Extrémne nízka hladina Dunaja spôsobená horúčavami a nedostatkom zrážok spôsobuje vážne problémy. Predseda Združenia maďarských prepravcov na vnútrozemských vodách (MBFSZ) Attila Bencsik označil situáciu za katastrofálnu.

„V Nemecku na niektorých úsekoch Dunaja už nemôžu plávať ani prázdne lode, ale aj v Maďarsku máme brody, okolo ktorých je veľmi ťažké preplávať. Tam je možné využiť iba tretinu prepravných kapacít plavidiel,“ dodal predseda.

Služby budapeštianskeho prístavu využívajú v terajšom kritickom období prepravné spoločnosti o 20-50 percent menej než zvyčajne.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Dunaj, lodná doprava, počasie, sucho

Diskusia (0 reakcií)