Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dynamika rastu zdravotníckeho dlhu sa spomalila

09.10.2003, 00:00

  • Tlačiť
  • 0

Rast zadlženosti slovenského zdravotníctva sa v prvom polroku tohto roka spomalil. Ku koncu júna dosiahla výška záväzkov po lehote splatnosti 27,9 miliardy korún, keď od januára stúpla o 3,2 miliardy korún. Nárast je to takmer o tretinu nižší, ako predpokladal rezort zdravotníctva. Najviac sa zvýšila zadlženosť zdravotných poisťovní. Spôsobilo ju predzásobovanie sa liekmi ako reakcia na zavedenie poplatkov za recept. Pozitívnejšie sa vyvíjal dlh zdravotníckych zariadení, hoci nemocnice pod ministerstvom zdravotníctva zostávajú naďalej najväčšími dlžníkmi systému. „Rast ich dlhov sa stabilizoval. V zariadeniach delimitovaných na samosprávu alebo transformovaných na neziskové organizácie sa však podarilo znížiť dynamiku zadlžovania až o vyše polovicu,“ zdôrazňuje poradca ministra zdravotníctva Peter Pažitný. Vysvetľuje si to novými vlastníckymi vzťahmi a tlakom zriaďovateľov na racionalizáciu hospodárenia.

Za splatenie dlhov týchto zariadení evidovaných od januára 2003 zodpovedá ich nový zriaďovateľ, minuloročné však preberá štát. Nespochybniteľnosť dlhov, ktoré podľa hlásení dlžníkov dosiahli bez penále 3,7 mld. Sk, momentálne preverujú úradníci ministerstva zdravotníctva. Čakajú na podklady od všetkých nemocníc, ktorých sa ohlásené oddlžovanie prostredníctvom štátnej akciovky Veriteľ, a.s., Bratislava týka (TREND 33/2003). „Ku koncu septembra predložilo zo 103 zariadení kompletné podklady len 72,“ spresnil riaditeľ sekcie ekonomiky a informatiky rezortu zdravotníctva Ján Králik. Veriteľ, a.s., už má k dispozícii všetky vyčlenené zdroje z Fondu národného majetku SR – 3,43 mld. Sk. Výška nahláseného dlhu ich zatiaľ prevyšuje. „Je to len potenciálny dlh, prechádza auditom. Očakávame, že napokon nám financie budú stačiť,“ hovorí P. Pažitný. „Rokujeme s veriteľmi, najmä so spoločnosťami sieťových odvetví a verejného sektora. Vo všeobecnosti sú ochotní vzdať sa nárokov na sankcie, takže zaplatíme len za istinu,“ doplnil J. Králik. (zh)
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Hospodárstvo v SR

Diskusia (0 reakcií)