Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vôňa papiera, šuchotanie stranami... Slováci na Kindle-vlak nenasadli

26.02.2014, 16:45 | Adrián Berecz | © 2014 News and Media Holding

Americký internetový obchod Amazon už v roku 2010 hlásil, že predaj elektronických kníh predbehol počet hardcover publikácií. Vo Veľkej Británi o dva roky neskôr sa za jeden kvartál predalo viac kníh pre čítačku Kindle, ako bol počet predaných paperbackov aj hardcoverov spolu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

e-knihy, Kindle, trh

Medzičasom digitálne knihy nepôsobia príliš exoticky ani na slovenskom trhu, no vývoj ani zďaleka nenapreduje tak dynamicky ako v prípade predaja cez Amazon. 

Súvisí to naďalej s výberom. Najväčšie tunajšie kníhkupectvá, vrátane internetových, ponúkajú od 70- do 200-tisíc titulov v papierovej verzii. Ponuka e-kníh tvorí malý zlomok - okolo 4-tisíc titulov.

Ich počet sa postupne zvyšuje, nakoľko súčasní spisovatelia a autori zvyknú spolu s klasickou knihou automaticky vydávať aj elektronický formát. Napriek rastúcemu trendu, ktorí potvrdzujú všetky oslovené kníhkupectvá, sa predajnosť e-kníh k pomeru ku klasickým knihám pohybuje na marginálnych hodnotách.

Predaje nepresahujú tisícku

„V roku 2013 tvoril predaj e-kníh v závislosti od sezóny približne 2 až 4 percentá knižného predaja,“ hovorí pre TREND.sk Radovan Ščibrany z kníhkupectva Martinus.sk. „V globále to bude menej. Ak poviem, že je to jedno percento, pravdepodobne mierne nadsadzujem,“ dodáva.

Počet predaných digitálnych "kusov" najväčších beststellerov v slovenčine nepresahuje tisícku. „Slovenskí zákazníci sú možno trocha konzervatívnejší,“ pripúšťa riaditeľ kníhkupectva ABC knihy Peter Zmeko.

E-knihovými beststellermi sa v roku 2013 stali najmä knihy od slovenských autorov či autoriek. „Celkovo platí, že sa výrazne lepšie darí beletrii, ktorá je v ponuke lepšie zastúpená, než odborným titulom, a tiež domácim autorom pred zahraničným,“ dodáva R. Ščibrany z Martinusu.

Kindle si poradí s Ikarom a aj s Martinusom

Najlepšie predávaným e-titulom sa stala kniha Zlatokopka od Lucie Saskovej. Dobre sa predávali aj detektívky od Dominika Dána a knihy súčasného dánskeho spisovateľa Jo Nesba. Aj keď ide o najpredávanejšie knihy, ich počet predaných kusov v elektronickej verzii nepresahuje tisícovú hranicu.

Cenovo sa knihy a e-knihy nelíšia, hoci v praxi sa elektronické verzie predávajú s pravidelnými výraznými zľavami. Obchody sa snažia prebudiť záujem o "digitál" aj špeciálnymi akciami, keď ponúkajú e-knihu zadarmo voľne k stiahnutiu. 

Rozvoj e-kníh na Slovensku môže brzdiť aj nejednotnosť štandardov. Kým na západe sa o rozvoj trhu postaral de facto sám Amazon s čítačkou Kindle, na Slovensku presadzuje vydavateľstvo Ikar technológiu Wooky, dostupnú na smart zariadeniach, počítačoch aj čítačkách s elektronickým papierom. Martinus.sk zas ponúka knihy s odlišnou DRM ochranou. Riešením je, paradoxne, práve Kindle - na čítačku sa dajú stiahnuť knihy od oboch predajcov.

Najpredávanejšie e-knihy za rok 2013
1. Zlatokopka Lucia Sasková
2. Kráska a netvor Dominik Dán
3 Básnik Dominik Dán
4 Netopýr Jo Nesbo
5 666 anjelov Pavel Hirax Baričák
6 Smrť džokejky Felix Francis
7 Cudzie spálne Katarína Gillerová
8 Nevera ako dôvod Vita Jamborová
9 Nehanebné neviniatko Dominik Dán
10. Švábi Jo Nesbo

Zdroj k tabuľke: Martinus.sk

  • Tlačiť
  • 0

Tagy e-knihy, Kindle, trh

Súvisiace články

E-knihy v začarovanom kruhu

Keby ste si chceli kúpiť čítačku kníh v slovenských kamenných obchodoch s elektronikou, zrejme by ste mali problém. Na výber je ich minimum. Vraj preto, že si ich zákazníci nežiadajú. Predaj e-kníh je na tom podobne – je minimálny.

Papierové knihy môžu mať nižšiu DPH, e-knihy nie

Európa sa musí zobudiť, za najlepšími zaostáva. Najviac jednorožcov je z Číny a USA

Ďalší spor v koalícii. SNS už nebude podporovať žiadne zákony od Mosta-Híd

Nové ministerstvo nebude. Parlamentom neprešiel Dankov návrh

Diskusia (0 reakcií)